Modernizace slévárenského umění pomocí 3D tisku

Strassacker je jednou z nejstarších a největších evropských uměleckých sléváren. Již přes patnáct let se Strassacker specializuje na modernizaci uměleckého lití pomocí 3D tisku a úzce spolupracuje se společností Voxeljet.

Jendou z hlavních výhod využívání 3D tisku ve slévárenství je svoboda, kterou přináší samotným umělcům. S jeho využitím mohou být vytvářena díla, o kterých se umělcům do té doby ani nesnilo. Tradiční formovací techniky jsou oproti tomu mnohem omezenější. Strassacker nabízí zákazníkům jak ruční, tak i digitální výrobní procesy. V případě potřeby není problém tyto dva typy kombinovat.

Technologie průmyslového 3D tisku lze využít například na tisk modelů z akrylového skla (PMMA) nebo licích forem z křemičitého písku. Tyto modely jsou zpracovávány slévači stejným způsobem jako tradiční voskové vzory či formy na odlévání písku.

Připravená 3D data odesílá Strassacker do servisního střediska Voxeljetu, kde jsou zkontrolována a nahrána do systému 3D tiskárny VX1000. Ihned po dokončení tisku je model vyjmut a očištěn od nenavázaného plastového prášku, který se může znovu využít. Komponenty musejí být pokryty voskem, aby se povrch vyhladil. Vyřízená objednávka se do Strassackeru vrací do 3-5 dnů, kde mohou slévači začít svou práci. Významnou výhodou je, že již nemusejí vytvářet silikonovou formu. Po dokončení procesu odlévání následuje sekání a patinování.

Příkladem finálního produktu od Strassacker je The Bambi Award (německá cena za média a televizi), plastika s názvem KAS (Kinetic Assembly Structure) či sedátko Infiniala. Ani jeden z těchto modelů by nebylo možné vyrobit za pomoci konvenčních procesů.

Zdroj: www.voxeljet.com

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám