Snížení nákladů ve slévárenství

Slévárna Draxton Brno
Technologie: MJF
Zařízení: HP Jet Fusion 4200
Materiál: PA 12

Slévárna Draxton Brno je členem nadnárodní skupiny Draxton, která se specializuje na velkosériovou výrobu odlitků pro automobilový průmysl. Oslovili nás ve 3Dees a DAE 3D, abychom jim pomohli odstranit problémy s výrobou odlitku hydraulického třmenu kotoučové brzdy. Naší úlohou bylo pomocí aditivní výroby nahradit vložku k nálitku na modelové desce pro formovací linku DISAMATIC. Tato formovací linka má kapacitu až 280 pískových forem za hodinu. Původní řešení vložky bylo vyrobené z epoxidové pryskyřice s kousky slévárenského tmelu. Slabina této aplikace vězela v tom, že se vložky velmi rychle opotřebovaly, tmel z nich odpadával a způsoboval zadrobeniny v odlitcích. Oprava nebo výměna byla nutná po každých 1000 odformováních, tedy každé 2 dny.

Dle dat získaných 3D skenováním jsme vytvořili nový model vložky a vytiskli jej na 3D tiskárně HP Jet Fusion 4200. Tento model byl vyrobený přímo na míru a od nasazení do výroby má za sebou už víc než 11 000 odformovaní. Doposud na něm nejsou žádné viditelné známky opotřebení. Životnost se takto podařilo zvýšit až 11krát – při výrobní ceně jedné vložky 80 Kč. Zároveň jsme ušetřili čas spojený s opravou a výměnou vložek, což je při velkosériové výrobě tohoto typu obzvlášť důležité.

Dodatečná informace: Forma je vyrobená z nástrojové oceli se speciálním povlakem. Nálitky a vtoková soustava jsou z hliníku. Na přání klienta a ochrany jeho know-how byla část jedné fotografie zakryta.

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám