Ekologicky šetrná doprava díky 3D technologiím

Pedilio je první v Německu vyrobený velomobil poháněný solární energií. Jelikož se jedná o kombinaci kola a auta, je kromě solární energie vozítko poháněno i samotným šlapáním. Stojí za ním inženýr Viebach, jehož cílem bylo vytvořit dopravní prostředek šetrný k životnímu prostředí. Solární elektromobil může jet rychlostí až 45 kilometrů za hodinu a v závislosti na baterii má dojezd 60 až 120 kilometrů.

Stanovené cíle a sny se dopařilo dosáhnout díky spolupráci se společností Voxejet a využití jejich 3D tiskáren. Jak uvedl Viebach: „Jako start-up musím neustále hlídat náklady a dodací lhůty. Výroba dílů u Voxeljetu byla z tohoto hlediska perfektní.“

Pro své futuristické vozidlo navrhl s pomocí experta Voxeljetu na 3D tisk sofistikovanou karoserii odolnou vůči téměř všem povětrnostním vlivům. Využit k tomu byl laminát z uhlíkových vláken, který je charakteristický svou lehkostí a zároveň extrémní pevností. Ze stejného materiálu byl vytvořen i úložný prostor.

Následoval poměrně náročný proces 3D tisku jednotlivých dílů s odlišnými tvary na průmyslových 3D tiskárnách Voxeljet. 3D tisk využívající písek nicméně umožnil i takto složité a rozsáhlé CAD modely proměnit v realitu! „Proces 3D pískového tisku mi umožnil tisknout hlavní modely pro laminátové díly přímo z počítačově modelovaných 3D dat. V další fázi jsem pak byl schopen vytvořit snadno ovladatelné a lehké formy, “ vysvětluje Thomas Viebach.

Třeba v budoucnu budou jezdit tyto velomobily i po našich silnicích!

Zdroj: www.voxeljet.com

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám