3D tištěné díly, které nic neváží

Technologie: UnionTech
Zařízení: UnionTech PILOT 450 stereolithography
Materiál: Somos WaterClear 10122 a Somos NeXt

Společnost Uniontech se společně s firmou RP America pustila do odlehčování finálních produktů tištěných na 3D tiskárnách Uniontech. Hlavním cílem bylo výrazně snížit množství využitého materiálu a náklady na výrobu. Pro odlehčení využili aditivní technologii stereolitografie (SLA).

Odlehčení může být ve finále dosaženo pouhým vyhloubením konstrukce, ale i komplikovanějšími způsoby. Mezi ně lze zařadit vyztužení dutého dílu různými konstrukčními prvky nebo vytvoření konstrukce se dvěma stěnami vyztuženými vnitřní mřížkou.

Využití metody odlehčování (topologické optimalizace) je velice efektivní při tvorbě architektonických modelů. Na polovinu se podařilo snížit spotřební materiál například při výrobě modelu Chicago Hancock building. RP America a Uniontech společně vytvořili dvě verze modelů na 3D tiskárně UnionTech Pilot 450 stereolithography.

Využili materiál Somos WaterClear 10122, který je průzračný a umožňuje snadno vidět vnitřní mřížku. Pro dosažení vizuálního kontrastu vyrobili antény v horní části obou budov z bílého materiálu Somos NeXt. Jeden z modelů byl postaven s pevnými zdmi a druhý s dutými stěnami vyztuženými vnitřní mřížkou. Výsledky mluví za vše: pevná zeď byla dvakrát těžší, než ta druhá (model s pevnými zdmi váží 0,6 kg a model s dutými a vyztuženými zdmi 0,3 kg).

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám