Proces 3D tisku

3D tisk je jen jedním z článků procesu tvorby finálního produktu. Potřebujete jasné zadání a definovat své potřeby na 3D tisk. Nemáte-li vlastní předlohu, pomůže vám 3D skenování. Bez dobrého 3D modelu nezískáte kvalitní fyzický model z 3D tiskárny. Někdy se neobejdete bez úpravy povrchu výtisků. Klikněte níže na jednotlivé ikony pro získání více informací nebo si od nás nechte poradit.
 

- 01 -
Zadání

ZADÁNÍ 3D TISKU – JAK VYUŽÍT JEHO VÝHOD

Pokud máte zájem o 3D tisk vašeho modelu, mějte na paměti, bez čeho se neobejdete.

Zamyslete se nad tím, k čemu má výtisk sloužit a jakou má snést funkční zátěž. Jde vám o prezentační kus, funkční prototyp a nebo finální díl?

Mějte připravený konkrétní 3D model. Z něj vychází, na čem a z čeho budeme tisknout a jaká bude cena 3D tisku. Ideálními formáty 3D modelu jsou .stl nebo .3mf. Případně jsem schopni pracovat i s formáty .obj, .step a .iges.

Pokud nemáte 3D model, projděte si databáze volně stažitelných 3D modelů (např. Thingiverse nebo GrabCad) a zaznamenejte si odkaz na model, který se vašemu požadavku na 3D tisk blíží nejvíce.

Jestliže není 3D model volně ke stažení, pošlete sérii obrázků předmětu vyfocených z různých úhlů s přiloženým měřítkem. Modely pro 3D tisk lze také získat 3D skenováním reálného objektu nebo finálními úpravami pomocí 3D modelování.

Ve spolupráci s partnerskými konstrukčními kancelářemi zajistíme služby reverzního inženýrství.

Neexistuje univerzální odpověď na nákladovost 3D tisku. Každý objekt má svá specifika, vyžaduje jinou technologii 3D tisku a jiný materiál. Pokud máte 3D model, pošlete nám jej a my vám obratem zajistíme kalkulaci nákladů! Nebo si sami můžete zjistit cenu online.
 

- 02 -
Skenování

3D SKENOVÁNÍ

3D skenováním se digitalizuje fyzický objekt do počítačového 3D modelu. Pro skenování konkrétního předmětu se zvolí vhodná technologie podle požadavků na výsledek (snímání povrchu s texturami nebo bez nich, snímání vnějších nebo vnitřních dutin apod.). Velmi důležitými parametry při volbě vhodné 3D skenovací technologie je také požadovaná přesnost a rozlišení výsledného 3D modelu. Velmi často se naskenovaná data musí ještě v počítači upravit, abychom získali 3D model, se kterým je možné dále pracovat. Z provedeného měření lze zpracovat protokol.


Snímá se jak geometrie modelů, tak i barevná textura, proto lze digitální 3D modely použít například pro vizualizace. 3D skenery jsou mnohdy mobilní a proto můžete snímat jak na místě, tak v terénu.


Vše výše uvedené pro vás můžeme zajistit našimi technologiemi. Ve spolupráci s partnerskými konstrukčními kancelářemi můžeme zprostředkovat služby reverzního inženýrství.


Pokud se rozhodnete pro vlastní technologii 3D skenování, poradíme nejen, jaký 3D scanner  a jak jej zafinancovat.

 

MÁM ZÁJEM O 3D SKENOVÁNÍ

JAKÉ TECHNOLOGIE VÁM NABÍZÍME?

3D skener volíme vždy podle konkrétního využití. Zásadními parametry pro výběr je:

 • požadovaná přesnost skenování
 • povrch skenovaného objektu
 • zachycení barvy objektu
 • velikost skenovaného objektu

Pro skenování využíváme:

Ruční optický skener – rozlišení 0,5 mm, ideální vhodné pro větší objekty, dokáže snímat barvu

Laserový přenosný skener – rozlišení 0,1 mm, velmi přesný vhodný pro objekty střední velikosti

Optický skener – rozlišení 0,01mm, vhodné pro rozměrově přesné skenování, kontrolu kvality a reverzní inženýrství

CT skener – pro detailní informace o této službě nás prosím kontaktujte
 

Díky našemu vybavení a úzké spolupráci s výrobci špičkových 3D skenerů dokážeme zajistit skenování prakticky jakéhokoliv objektu.


NAŠE TECHNOLOGIE

Ve 3Dees pracujeme s mobilními optickými, které fungují na principu laseru nebo proužkové projekce modrého světla. S naším vybavením dokážeme snímat i barvy a texturu. Pro potřeby reverzního inženýrství a mimořádně vysokou přesnost 3D skenování zajistíme snímání objektů na stacionárních 3D skenerech nebo 3D rentgenové snímání v počítačovém tomografu.
 

MÁM ZÁJEM O 3D SKENOVÁNÍ

JAKÉ JSOU VÝSTUPY ZE 3D SKENOVÁNÍ

Výstupem 3D skenerů je počítačový 3D model ve formátu .stl nebo .obj

Jedná se vždy o polygonové 3D modely. Je možné je otevřít v široké škále softwarů a lze je naimportovat i do většiny CAD modelářů. Pouze počítejte s tím, že polygonové modely se budou v CAD modeláři chovat jako „mrtvé“ objekty.

Pokud potřebujete sken převést do CAD formátu (.step, .iges) je nutné využít reverzního inženýrství. 3D sken se bere jako vodítko a technik podle něj tvoří „čistý“ CAD model.

V případě požadavku zpracujeme také protokol z měření. K tomu využíváme skener splňující normy ISO 10360-12:2016 a 10360-8:2013 D.

 

JAKÁ JE CENA 3D SKENOVÁNÍ?

Cena 3D skenování se odvíjí od požadavků na přesnost, povrch (s texturou nebo bez), výstupní data a zda budeme skenovat u nás nebo vyrazíme za vámi.

 

ZAJÍMÁTE SE O NÁKUP SKENERŮ?

Nabízíme osvědčené skenery od špičkových výrobců GOM a ZEISS pro široké využití. Rádi vám pomůžeme vybrat skener vyhovující právě vašim potřebám.

Zajímá vás pořízení vlastního skeneru? Přečtěte si více.

 

ZAJÍMÁ MĚ NÁKUP VLASTNÍHO SKENERU
- 03 -
3D MODELOVÁNÍ

3D MODELOVÁNÍ

Správný 3D model je klíčovým předpokladem pro přesný a kvalitní 3D tisk. S nástupem generativního designu a topologické optimalizace se 3D modelování stává nejdůležitější částí procesu 3D tisku. Nejnovější aditivní technologie jako například HP Jet Fusion už dokáží vytisknout v podstatě cokoliv, ale jen optimální 3D model dokáže z technologie 3D tisku vytěžit maximum. Pro 3D modelování pro 3D tisk se používají softwarová řešení, která obsahují vhodná propojení na 3D tiskárny.

Našim hlavním úkolem je v rámci 3D modelování prohlédnout data od klienta, zjistit jeho případné nedostatky, které by měly negativní dopad na kvalitní 3D tisk. Následně klientovi poradíme, jak provést nápravu nebo data sami opravíme. Pro 3D modelování, kontrolu před 3D tiskem a úpravy používáme software Rhinoceros, Netfabb nebo Materialise Magics.

Prostřednictvím našich specialistů nebo externích partnerů také zajistíme služby v oblasti průmyslového designu a tvorby 3D modelů pro 3D tisk. Zaměřujeme se především na 3D modelování:

 • plastových součástek a prvků
 • přípravků do výroby nebo kompletace
 • krytů na elektroniku apod
 • design produktů

S využitím naší 3D skenovací techniky jsme také schopni zajistit služby reverzního inženýrství.

Ve spolupráci se zkušeným 3D modelářem vyhotovíme i barevné 3D modely pro potřeby plnobarevného 3D tisku.

Ceny 3D modelování a tvorby návrhů se počítají individuálně a jsou odvozeny od časové náročnosti projektu. Pokud vás zajímá cena, za kterou finální model můžete vytisknout na 3D tiskárně, pošlete nám svůj model a my vám zpracujeme cenovou kalkulaci!

 

ZAJÍMA MĚ 3D MODELOVÁNÍ

ČASTO KLADENÝ DOTAZ KE 3D MODELOVÁNÍ

Mám k dispozici pouze fotografii nebo nákres objektu, který bych rád vyhotovil pomocí 3D tisku. Můžete mi sdělit cenu 3D modelování objektu a následného 3D tisku?

Tady se bohužel pohybujeme v začarovaném kruhu. Ceny 3D tisku jsme schopni určit pouze na základě již hotových počítačových 3D dat. Každý 3D model má odlišnou geometrii, jiný objem materiálu a zabere v tiskové úloze určitý prostor. Všechny tyto parametry mají vliv na cenu 3D tisku.

- 04 -
3D TISK

3D TISK A 3D DIGITÁLNÍ VÝROBA

Ve 3Dees Industries máte unikátní možnost shlédnout instalaci 3D digitální výroby. S našimi aplikačními inženýry si ověříte využití 3D tisku pro vaše potřeby. V neposlední řadě si můžete u nás prohlédnout konkrétní příklady úspěšných českých a zahraničních aplikací aditivních technologií v prototypování a ve výrobě.

3D tisk vyvolává velký zájem, nabízí obrovské možnosti a někdy i nenaplněná očekávání. Ve 3Dees Industries ukazujeme, jak a kde lze 3D tisk reálně přenést do vašich podmínek. Díky nejmodernějším průmyslovým 3D tiskárnám, které máme k dispozici, otevíráme dveře novým výrobním postupům s podporou 3D tisku, které se dosud v řadě oborů ještě neuplatnily.

Čerpáme informace z odborných českých a zahraničních veletrhů a výstav, na kterých se mezi prvními představují nové technologie a aplikace 3D tisku. Jsme v kontaktu s průkopníky 3D digitální výroby.

 

TECHNOLOGIE A CENA 3D TISKU

Chcete poradit s 3D tiskem? Navštivte nás v pražském showroomu, kde se seznámíte s instalací vysoce přesných průmyslových 3D tiskáren technologie Multijet Fusion. Stejně tak rádi přijedeme za vámi.

U našich partnerů také zajištujeme 3D tisk na ostatních technologiích jako je například Polyjet, Selective Laser Sintering (SLS) kovu. Pokud si chcete pořídit technologii 3D tisku, pomůžeme vám s výběrem a poradíme i s možnostmi financování.

Stejně tak vám doporučíme vhodnou technologii z hlediska nákladovosti výroby na 3D tiskárně. Neexistuje univerzální odpověď na cenu 3D tisku. Každý objekt má svá specifika, vyžaduje jinou technologii 3D tisku a jiný materiál. Rádi vám poradíme.

Pokud se chcete zblízka podívat na technologii 3D tisku, kontaktujte naše specialisty pro regiony pro zakázkový 3D tisk :

MÁM ZÁJEM O 3D TISK

MÁTE JINÝ SPECIÁLNÍ POŽADAVEK?

DEJTE NÁM O SOBĚ VĚDĚT

KONTAKTUJTE NÁS

- 05 -
3D POSTPROCESSING

3D POST PROCESSING - FINÁLNÍ ÚPRAVA DÍLŮ PO 3D TISKU

Post processing je termín, kterým se označují všechny následné úpravy dílu vytištěném na 3D tiskárně. Většinou se provádí za účelem vylepšení nebo změny povrchu výtisků. Nejčastěji se používá pískování, broušení, barvení a lakování.

Vedle 3D tisku také nabízíme základní úpravy vytištěných modelů:

 • Lepení větších modelů do jednoho celku – většinou spojujeme díly takzvaně na zámky.
 • Kytování a přebroušení spár
 • Rozleštění čirých výtisků technologie Polyjet do průhlednosti
 • Pískování výtisků pomocí je jemné směsi plastového a kovového prášku.
 • Lakování bezbarvým lakem. U externího partnera zajistíme barvení v lakovně.
KONTAKTUJTE NÁS

 

Vedle postprocessingu nabízíme průmyslová postprocesní zařízení pro sériovou výrobu i jednoduchá a levná řešení pro první kroky v aditivní výrobě. Podívejte se na nabídku postprocesních řešení.

Načítám