Firemní barvy na míru díky 3D tisku

Daimler byla jednou z prvních společností v oblasti automobilové výroby, která začala investovat do aditivních technologií zaměřujících se nejen na výrobu plastových dílů, ale také na 3D tisk kovových dílů. První projekt v této oblasti společnost odstartovala v roce 2016 s cílem inovovat dodavatelský řetězec a zlepšit globální výrobu náhradních dílů. Vzhledem k tomu, že autobusy a nákladní automobily společnosti Daimler se skládají z více jak 3 tisíc odlišných náhradních součástek, byl dodavatelský řetězec velice složitý a časově i finančně nákladný. 

Společnost Daimler zároveň klade velký důraz kvalitu finálních produktů. Kvalita povrchu a barva musí být shodná s barvou náhradních dílů vyráběných vstřikováním. Právě z toho důvodu začala spolupracovat s firmou DyeMansion, která byla schopná tyto vysoké standardy splnit, zejména díky kvalitním technologickým zařízením pro postprocesní úpravy dílů. Daimler začal využívat tryskací technologii pro čištění (Powershot C) a povrchové úpravy (Powershot S), a systém DM60 pro barvení bílých polyamidových částí. Pro výrobu tří speciálních šedých odstínů využila společnost Daimler technologii DyeMansion Color Matching.

K výhodám využití 3D tisku a technologií postprocesingu se vyjádřil Daniel Kluth: „Přechod na 3D tisk snižuje náklady, dodací lhůty a složitost dodavatelského řetězce. Pomáhá nám proto rychleji reagovat na potřeby zákazníků“. A jaké jsou tedy hlavní benefity využití technologií od firmy DyeMansion? Jsou čtyři: udržitelná výroba na vyžádání, přizpůsobené firemní barvy, ochrana textury, reprodukovatelné a sledovatelné procesy. 

V současné době pracuje Daimler na dalším pokračování úspěšného projektu. Mělo by dojít ke rozšíření 3D kompetenčního centra, testování, výroby dalších náhradních dílů a také k certifikaci procesu s poskytovateli služeb, tak aby bylo možné vyrábět ve větších objemech. 

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám