Cvičební hrazda z 3D tiskárny

ILC Factory
Technologie: HP
Zařízení: HP Multi Jet Fusion 4200
Materiál: Polyamid PA12

Firma ILC FACTORY si v roce 2020 pořídila 3D tiskárnu HP, na níž získala dotaci na základě projektu na výrobu komponent pro zdravotnické pomůcky. ILC FACTORY provozuje high-end 3D tiskárnu HP Multi Jet Fusion 3D 4200, na které vyrábí mimo jiné hrazdu AWA, která je jako první na světě kompatibilní se závěsnými systémy. Instalaci tiskárny jsme měli na starost my z 3Dees Industries. Na práci s 3D tiskárnou není nic složitého, pracovníky ICL FACTORY jsme během pár týdnu zaškolili v produkci základních i složitějších výrobků.

S finální podobou univerzální tréninkové pomůcky pomohl vývojový institut RTI Západočeské Univerzity. Nosnost hrazdy je 120 kg a tiskový materiál polyamid PA12 může být doplněn eloxovaným hliníkem nebo karbonem. Samotný polyamid je po vytištění obarven na černo, takže skvěle ladí s ostatními materiály.

Tisková metoda Multi Jet Fusion poskytuje plně funkční díly s potřebnou pevností, jejichž výroba jinými metodami by byla finančně nevýhodná. Počet vyrobených kusů patrně nevystoupá k milionům, aby se vyplatila výroba vstřikováním plastu do formy, což je jinak běžný způsob výroby v masovém měřítku.

Vysoká kvalita výtisků je dána především patentovanou metodou 3D tisku Multi Jet Fusion (MJF), při níž je polymerový prášek vrstvu po vrstvě vytvrzován za pomoci speciálního inkoustu a infračerveného světla. Mezi nejpoužívanější materiál pro tisk patří nylon PA 12, který je využit právě pro hrazdu AWA, vysoká hustota výtisku a nízká poréznost je zde ideální. Oblíbený je také termoplastický polyuretan TPU, hodí se pro výrobky, které mají být pružné.

AWA nabízí cvičení s různými typy závěsů či lana, ale také se snadno promění v činku namontováním volitelných závaží. Další doplňky jsou stále ve vývoji.

 

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám