Odolná pomůcka pro hraní curlingu

Štěpán Beneš
Technologie: MJF
Zařízení: HP Jet Fusion 4200
Materiál: PA 12

Pro člena české curlingové reprezentace vozíčkářů jsme pomohli vytvořit úchop na pomůcku pro odhoz kamene.

Hráči na vozíku využívají k odhozu kamene tzv. extender, což je dlouhá tyč se speciálním koncem, kterou herní kámen “odhodíte” po ledu. Technika i vybavení hrají vedle taktiky samotné při curlingu podstatnou roli. Konkrétnímu hráči však zdravotní stav (slabý úchop) nedovoluje použít extender standardním způsobem. Musí si pomáhat speciální úpravou, zjednodušeně řečeno jej proměnit na “berli”. V minulých letech tento nedostatek řešil kutilskými úpravami, které však musely být v souladu se sportovními regulemi.

Nový extender do nové sezony bylo navíc nutné, kvůli použité koncovce, vybavit zmíněným úchopem zrcadlově po obou stranách a různá domácí řešení už nepřipadala v úvahu. Jako nadšenec do nových technologií se rozhodl pro 3D tisk. 3D modely si navíc mohl zpracovat sám podle svých zkušeností a potřeb.

Pro samotnou výrobu úchopu na extenderu 3Dees navrhla využít 3D tiskárnu HP Multi Jet Fusion, protože výtisky musí snést vysokou zátěž, které je úchop při odhozu vystaven. Jiné aditivní technologie pracující s plasty by nepřipadaly v úvahu. Pokud se design osvědčí, hráč plánuje vyrobit i další náhradní díly, jejichž výroba jiným způsobem by buď nebyla možná, nebo by byla příliš nákladná.

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám