3D tisk pomáhá při hraní curlingu

Štěpán Beneš
3D technologie: MJF
Zařízení: HP Jet Fusion 4200
Materiál: PA 12

Pro člena české curlingové reprezentace vozíčkářů jsme pomohli vytvořit úchop na pomůcku pro odhoz kamene.

Hráči na vozíku využívají k odhozu kamene tzv. extender, což je dlouhá tyč se speciálním koncem, kterou herní kámen “odhodíte” po ledu. Technika i vybavení hrají vedle taktiky samotné podstatnou roli. Konkrétnímu hráči však zdravotní stav (slabý úchop) nedovoluje použít extender standartním způsobem. Musí si pomáhat speciální úpravou, zjednodušeně řečeno jej proměnit na “berli”. V minulých letech tento nedostatek řešil kutilskými úpravami, které však musely být v souladu se sportovními regulemi.

Nový extender do nové sezony bylo navíc nutné, kvůli použité koncovce, vybavit zmíněným úchopem zrcadlově po obou stranách a různá domácí řešení už nepřipadala v úvahu. Jako nadšenec do nových technologií se rozhodl pro 3D tisk. 3D modely si navíc mohl zpracovat sám podle svých zkušeností a potřeb.

Pro samotnou výrobu úchopu na extenderu 3Dees navrhla využít technologii HP Multi Jet Fusion, protože výtisky musí snést vysokou zátěž, které je úchop při odhozu vystaven. Jiné aditivní technologie pracující s plasty by nepřipadaly v úvahu. Pokud se design osvědčí, hráč plánuje vyrobit i další náhradní díly, jejichž výroba jiným způsobem by buď nebyla možná, nebo by byla příliš nákladná.

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Příloha
Neplatný vstupNeplatný vstupNeplatný vstupNeplatný vstup