3D modelování a 3D tisk ceny budoucnosti

TAČR
Technologie: Color Jet Printing
Zařízení: 3D System Projet 660Pro
Materiál: VisiJet

Cena se předává během slavnostního večera Cen TA ČR. Ceny TA ČR jsou udíleny ve čtyřech kategoriích: Řešení pro kvalitu života, Ekonomický přínos, Řešení pro kvalitu života, Užitečnost řešení a Originalita řešení. V roce 2015 byla přidána pátá kategorie, kterou je Cena budoucnosti. Tu získá po hlasování hostů galavečera přímo v sále vždy jeden ze čtyř vítězných projektů.

Nejprve jsme vymodelovali jednotlivé artefakty, ze kterých se cena skládá – hlavu, ozubená kola, mozek a knihu. Následně je zakomponovali do sebe. Proběhlo několik drobných úprav na základě přání zákazníka, například zvětšení knihy nebo zapuštění ozubených kol do hlavy.

Cena byla vytištěna na 3D tiskárně Projet 660Pro, která je vhodná pro tisk prezentačních modelů. 3D tiskárna tiskne pomocí inkjetových tiskových hlav (podobné jako v inkoustových tiskárnách) a po vrstvách vytvrzuje kompozitní prášek vstřikováním pojiva, případně i barvy.

Doba tisku modelu byla 3 hodiny a 30 minut. Vytištěná hlava byla následně oprášena od přebytečného prášku a naimpregnována epoxidem. Aby se prodloužila životnost ceny, byla hlava ještě nastříkána několika vrstvami čirého laku.

Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel Moseru, navrhnul a nechal následně vyrobit podstavec z černého křišťálu pro docílení elegantního vzhledu ceny.

 

Foto a video: 3Dees, Technologická agentura ČR

CHCETE VYTVOŘIT NĚCO PODOBNÉHO?  NAPIŠTE NÁM.
Zde vložte přílohu
Načítám