
Popis studie
Matematiku lze zobrazit i tak, aby jí rozuměly smysly. Výstava IMAGINARY uspořádaná v rámci Veletrhu vědy 2016 ukazovala, jak mohou vypadat nudné vzorce ve 3D a nebo jak lze naopak vyjádřit známý tvar matematickou rovnicí. Za rovnicemi x3 + y2 z3 + yz4 = 0 nebo (y3-x2-z2)3 = 27x2y3z2 se tak mohou skrývat tvary a názvy jako sněhová vločka nebo spitz. Viz fotogalerie.
Imaginary je interaktivní putovní výstavou Matematického výzkumného institutu Oberwolfach (Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach) a Institutu Isaaca Newtona pro matematické vědy (Issac Newton Institute for Mathematical Sciences). Autory podkladů pro výstavu jsou Herwig Hauser a Sebastian Gann. Vlastní tvary si můžete vytvořit na imaginary.org.

Reference
The Münch 4 TTS (also known as the Münch Mammut) is a legend among motorcyclists and a true cult. Among enthusiasts, it is one of the most sought-after motorcycles. However, the company only produced around 500 bikes of this model over the course of a decade, and finding a working one is a real problem these days.
Markus Pohl from Straubing, Germany, decided to fulfill a lifelong dream and build his own Münch Mammut. Despite the fact that it was a very ambitious project, he managed to realize it successfully. Using 3D printing technology from Voxeljet, a metalworker from Straubing, Germany, created a brand-new model of the bike from parts printed on a 3D printer!
He first disassembled the original motorcycle and digitized the whole thing step by step using 3D scanning technology. The generated datasets were further processed on the computer to create the corresponding molds. It was necessary to create really high-quality parts that would exactly match their original. Voxeljet's 3D technology made this possible.
As Markus Pohl himself says: "The great advantage of 3D printing is that you can produce sand molds quickly and without tools. This meant that I had the molds ready for casting within a few days and didn't have to wait another six to eight weeks." Markus Pohl managed to assemble the entire bike in just one year thanks to his collaboration with Voxeljet and the use of 3D printing technology!
Source: www.voxeljet.com

Reference
Rozsáhlé technologické možnosti 3D tiskáren Voxeljet využil francouzský designér François Brument, který na nich vytiskl celý obývací pokoj: jeho zdi i nábytek. Široko formátové tiskárny Voxeljet VX4000, umožňující tisk opravdu velkých forem s objemem až 8 m3, jsou ideální pro stavbu kompletních obytných prostor.
Finální exponát představuje skutečný model ložnice se sprchou a šatnou. Místnost zároveň může být podle potřeby rozdělena, police lze integrovat do stěn a povrchy mohou být odlišnými způsoby strukturovány. Všechny tyto elementy posouvají design obytných prostor na úplně novou úroveň.
Zdroj: www.voxeljet.com

Reference
3Dees Industries coordinated the production and assembly of the respirators, whose basic part (the body of the respirator with components) is printed on the HP Jet Fusion 4200 and 5200 3D printers. The delivery of more than 3,000 sets was delivered within a few weeks to the Ministry of Health of the Czech Republic based on a framework order.
The respirators were developed by the Czech Technical University (specifically CIIRC) under the name RP95-3D as a protective FFP3 class half-mask with replaceable external filters.
The task of 3Dees Industries was to quickly ensure coordinated production on all installed HP Jet Fusion 4200 and 5200 production 3D printers in the Czech Republic and subsequent simple assembly of all other components – this was besides the mask body, a silicone seal, filter, and clamping tapes.
The respirators have received CIIRC RP95-3D certification according to EN 140:1999 for HP Multi Jet Fusion additive technology, which ensures the imperviousness of the surface of the printed components. The aim of further development at CIIRC was to improve the design, simplify the final assembly and use additional manufacturing technologies.
The whole project to supply respirators was non-commercial in nature.
Further information on the respirator development project can also be found on the website of the Czech Technical University (CIIRC).
Reference
Muzeum T.G.M. zrekonstruovalo a zmodernizovalo svoji expozici v Lánech. Součástí výstavy je interaktivní část založená na prvcích rozšíření reality. Speciální aplikace umožnuje návštěvníkům, aby si ve svém mobilním telefonu prohlédli exponáty, pro které již nebylo v prostorách muzea místo a jsou umístěné v depozitáři.
Dostali jsem za úkol naskenovat 16 soch a byst zpodobňujících prvního československého prezidenta a převést je do digitálních 3D modelů. Tyto modely posléze dále zpracovat a s pomocí partnera Affair Advertising je umístit do mobilní aplikace zaměřené na rozšířenou realitu. Aplikace je zdarma ke stažení na Appstore a Google Play.
Aplikaci si je schopen každý uživatel volně stáhnout do svého mobilního zařízení a sám si ji nainstalovat. Mobilní aplikace je propojená s kamerou v mobilním zařízení a snímá obraz reality před sebou. Aplikace detekuje snímanou scénu s vloženým tzv. markerem, což je v tomto případě fotka s konkrétním exponátem. Na základě této detekce aplikace rozpozná marker a umístí na displej mobilního zařízení relevantní digitální model. Uživatel si jej může pohybem obrazovky telefonu do různých směrů prohlížet ze všech stran včetně přibližování detailů.
Markery jsou umístěny v samotné expozici. Také se však mohou využít na propagačních materiálech Muzea. Návštěvník si může po stažení aplikace do svého mobilního telefonu prohlížet v mobilu vybrané artefakty po zaměření telefonu na konkrétní marker kdekoliv a kdykoliv.
3D data získaná 3D skenováním zároveň poslouží jako podklad pro případnou budoucí tvorbu replik.

Reference
The Swiss Guard has guarded the Pope's residence for centuries, and thanks to 3D printing, the world's oldest functioning army is getting a technological upgrade. Since the 15th century, the uniform of the Guards has remained essentially unchanged. One part, however, was in dire need of an upgrade. The heavy steel helmets were causing the guardsmen's skin to burn in the hot summer sun. 3D printing helped replace the metal with a plastic replica that is impact and weather resistant. Above all, it's lightweight and cooling thanks to the design of special ventilation channels. Moreover, the cost of producing one helmet on the HP Multi Jet Fusion 3D printer is half that of the metal version. Thanks to the contribution of private donors, over 40 helmets have already been produced and another 60 will be printed.

Reference
For the North Bohemian Museum, we created a replica of the tombstone of the important native Kryštof of Karlovice and Červený hrádek, which has become a permanent part of the exhibition. We first scanned the tombstone in the church of St. Jilja in Jirkov, where it is located. 3D scanning was done with Artec 3D scanners (Eva and Spider). The data was then edited on the computer and a digitized image of the original was created. Due to the size and volume of material used to 3D print the replica, we chose the additive Voxeljet technology. The Voxeljet 3D printer is generally suitable for creating replicas of cultural monuments because it offers relatively low costs compared to traditional production methods. The advantage is the high level of detail in the relief and especially the resulting surface, which resembles worked stone (e.g., sandstone).
The resulting object weighs around 80 kg and measures 80 cm in length and 27 cm in width.
With Voxeljet technology, 3D printing takes place in layers by gradually joining fine bulk materials using a liquid binder. The building material, in this case, is fine-grained sand, which, in addition to creating replicas, is also used to make moulds in the foundry industry. The resulting model is finally impregnated.
See the unlimited possibilities of Voxeljet technology for printing large-scale artworks from sand:
Digital Grotesque . Printing Architecture from Digital Grotesque on Vimeo.

Reference
Matematiku lze zobrazit i tak, aby jí rozuměly smysly. Výstava IMAGINARY uspořádaná v rámci Veletrhu vědy 2016 ukazovala, jak mohou vypadat nudné vzorce ve 3D a nebo jak lze naopak vyjádřit známý tvar matematickou rovnicí. Za rovnicemi x3 + y2 z3 + yz4 = 0 nebo (y3-x2-z2)3 = 27x2y3z2 se tak mohou skrývat tvary a názvy jako sněhová vločka nebo spitz. Viz fotogalerie.
Imaginary je interaktivní putovní výstavou Matematického výzkumného institutu Oberwolfach (Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach) a Institutu Isaaca Newtona pro matematické vědy (Issac Newton Institute for Mathematical Sciences). Autory podkladů pro výstavu jsou Herwig Hauser a Sebastian Gann. Vlastní tvary si můžete vytvořit na imaginary.org.

Reference
Designérka Viktoria Vittori navrhla pro módní show Fashion STL 2015 kolekci s názvem Tisková úloha. Autorčiným záměrem bylo ukázat možnosti průmyslového 3D tisku jak při navrhování jednotlivých módních prvků, tak při výrobě funkčních výrobků a hlavně jejich přizpůsobení individuálním potřebám klientek. Kolekce se skládala z obuvi, náhrdelníku, prstenu a náramku. Vše bylo vymyšleno tak, aby celou kolekci bylo možné vyrobit v rámci jedné tiskové úlohy.
Pomohli jsme převést autorčiny návrhy do podoby 3D modelů. Provedli několik testovacích výtisků. Finální verze byly povrchově upraveny. Obuv byla doplněna o koženou výstelku a tenkou gumovou podrážku pro dosažení maximálního pohodlí. Boty je možné jakkoliv upravit a přizpůsobit velikosti nohy její nositelky. Kolekce měla velký úspěch a její jednotlivé části jsou prodejné.
Viktoria Vittori
V roce 2013 vystudovala módní návrhářství v Bratislavě. Během studia absolvovala stáž v ateliéru designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové, kde získala vztah ke tvorbě obuvi. Ráda pracuje s čistými plochami a ze všeho nejvíc ji baví tvorba konceptů. Možná právě proto aktuálně působí v grafickém studiu Kreatorium. Více také na https://www.behance.net/viktoriavittori

Reference
Centrum pro bezpečný stát z.s. uses a 3D learning module, which includes a 3D figure of a firefighter. Thanks to 3D printing technology, the figure materialized into an interesting gift for the partners and clients of the Centre. The model of the firefighter from the learning programme has gained a new feature in the form of a pen holder.
The 3D model of the firefighter was already created, among other things, for the purpose of the tutorial. Before the actual printing, the model had to be modified so that the printout would perform its function while saving material. Some parts of the original computer model did not meet the minimum thickness for 3D printing. Specifically, the saw that the firefighter holds in his hand. With the original thickness, there was a risk that a part of the saw could break off if handled less deftly. The firefighter figure was modified to be hollow and there was a substantial saving in material. It was printed on a ProJet 660 Pro plaster printer and the sample photos show the difference before and after post-production. By modifying the models after printing, they gain realistic colour tones and greater resistance to damage.

Reference
Naskenovali jsme obličej výtvarnice Šárky Koudelové pro ústřední exponát její autorské výstavy PRISM v Chebu. Upravili do podoby masky a vytiskli na 3D tiskárně Projet 660Pro v reálné velikosti s dírami místo očí.

Reference
Upravili jsme a vytiskli modely vybraných budov (např. Liberecká radnice), které se nacházejí na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci. Modely posloužily pro městskou hru “stopovačka”, hranou v Liberci a blízkém okolí.
V jedné fázi hry byla nalezena UV baterka, která při posvícení na model rozzářila střechy některých domů. Na těch pak byly umístěny další nápovědy. Pro vytvoření miniatur budov jsme zvolili jako vhodnou technologii 3D tisku Color Jet Printing.

Reference
Podíleli jsme se na tvorbě kolekce NEMESIS Dany Bezděkové. Šlo o propojení technologie 3D tisku s klasickou šperkařskou technikou. Barevné části šperků byly vyrobeny na 3D tiskárně Zortrax.

Reference
Vytvořili jsme model území na 3D tiskárně pro společnost Skymaps, která zpracovává 3D modely a ortofomapy použitím moderních kamer a fotoaparátů ve spojení s bezpilotními leteckými prostředky. Jedná se o prezentaci projektu přečerpávací vodní elektrárny. Vzhledem k požadavku na barevnost modelu a přirozenost vzhledu jsme zvolili technologii Color Jet Printing a materiál VisiJet.

Reference
Pro klienta jsme zpracovali 3D tisk modelu hotelu Dvorana v Karlových Varech. Dostali jsme výkresy a s pomocí odborného 3D modeláře jsme jej vymodelovali a nechali vytisknout z práškového kompozitu na 3D tiskárně Projet 660. Postupně takto vytvoříme kompletní hotelový areál.

Reference
Pro Národní muzeum jsme vytiskli 3D model hlavy keltského héroa ze Mšených Žehrovic, která patří mezi TOP předměty archeologické sbírky. Hlava je jednou z ikon keltského umění a byla vytvořena zřejmě koncem 3. století před Kristem ze středočeské opuky. 3D model bude použit pro výrobu zmenšených replik sbírkového předmětu. Navrhli jsme technologii 3D tisku Color Jet Printing a materiál VisiJet, jehož povrch nejvíce připomíná původní opracovaný materiál.

Reference
Pro výstavu Sport za Velké války pořádanou v Národním památníku na Vítkově jsme vytvořili zajímavý exponát pro nevidomé návštěvníky.
Výstava přináší pohled na dva rozdílné a zdánlivě nesouvisející fenomény, a to první světovou válku a český sport. Připomene osudy sportovních nadšenců, amatérů i začínajících profesionálů jak na poli válečném, tak sportovním.
Pracovníci Historického muzea nás oslovili s požadavkem naskenovat cenný originál modelu Běchovické trati, navrhnout technologii 3D tisku a povrchovou úpravu výtisku. Kopii modelu trati jsme vytiskli ve třech kusech na 3D tiskárně. Slepili dohromady v jeden model a upravili lakováním do výsledné podoby.

Reference
V současné době znesnadňuje získávání biologického materiálu nutného pro studium lidského těla celá řada legislativních opatření a lékařské fakulty tak řeší problém s nedostatkem lidských tkání a kostí pro výuku studentů.
Anatomický ústav 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se dlouhodobě zabývá tím, jak nedostatek kostí a dalších struktur lidského těla překlenout, a proto se zaměřil na využití technologie 3D skenování a 3D tisku pro vytvoření přesných anatomických modelů. To konkrétně znamenalo naskenovat většinu samostatných kostí tvořících lidskou kostru (dohromady 43 kostí) a následně vytisknout jednotlivé kopie z ABS plastu na 3D tiskárně.
Anatomický ústav 1. LF UK nás oslovil, protože máme skenovací technikou Artec, jež může snímat nejen geometrii modelu, ale také jeho textury, tedy barevný povrch. Obdrželi jsme sadu pečlivě vybraných a cenných originálů kostí. Vzhledem k mechanickým vlastnostem některých součástí skeletu, např. některých kostí lebky, nepřipadalo v úvahu využít klasické metody vytváření kopií, jako např. odlévání, aby nedošlo k poškození samotné struktury kosti. Kopie získané 3D skenováním a následným 3D tiskem jsou navíc přesnější, obsahují všechny detaily povrchu kostí a jsou odolnější vůči poškození, než dosud používané jiné technologie (např. sádrové nebo plastové odlitky).
Na každou kost jsme nejprve nanesli speciální zmatňující sprej, aby nedocházelo k nežádoucím odleskům. Po samotném naskenování jsme z jednotlivých snímků v počítači sestavili finální 3D model. Nejsložitější bylo skenovat lebeční spodinu s množstvím dutin a kanálků, kde jsme nakonec využili počítačový tomograf, jehož záření dokázalo zaznamenat veškerá místa, kam se optický skener nedostane.

Reference
Centrum pro bezpečný stát z.s. uses a 3D learning module, which includes a 3D figure of a firefighter. Thanks to 3D printing technology, the figure materialized into an interesting gift for the partners and clients of the Centre. The model of the firefighter from the learning programme has gained a new feature in the form of a pen holder.
The 3D model of the firefighter was already created, among other things, for the purpose of the tutorial. Before the actual printing, the model had to be modified so that the printout would perform its function while saving material. Some parts of the original computer model did not meet the minimum thickness for 3D printing. Specifically, the saw that the firefighter holds in his hand. With the original thickness, there was a risk that a part of the saw could break off if handled less deftly. The firefighter figure was modified to be hollow and there was a substantial saving in material. It was printed on a ProJet 660 Pro plaster printer and the sample photos show the difference before and after post-production. By modifying the models after printing, they gain realistic colour tones and greater resistance to damage.

Reference
Společnost TR-walls je jedním z nejvýznamnějších výrobců a pronajímatelů umělých stěn v ČR. Obdrželi jsme 3D model horolezecké stěny. Výsledkem měl být plnobarevný model horolezecké stěny určený pro prezentační účely.
Před samotným tiskem jsme 3D model museli upravit. Úpravy směřovaly ke kompatibilitě s 3D tiskárnou, opravě drobných nedostatků a zejména k optimalizaci spotřeby materiálu. Té jsme dosáhli náhradou plných částí 3D modelu za duté. Tisk proběhl na 3D tiskárně ProJet 660 Pro a výsledný model byl zhotoven za podstatně kratší dobu oproti klasickým metodám. Tradičně se podobné modely zhotovují buď z polystyrenu, nebo z překližky. Někdy se také vymodeluje z hlíny a pak odlije do sádry. Výhoda 3D tisku modelu je velká úspora času a možnost model probarvit přímo při tisku. Další výhodou je opakovatelnost tisku.

Reference
At the end of the year, every company deals with original gifts for important clients. It is important that such gift items convey a certain message about the company or brand. For Naviga 4 it was essential to communicate its new area of activity - 3D printing services - to its important clients.
A gift item printed on a professional 3D printer in full colour was an obvious choice for Naviga 4. The design of the item itself should also reflect the company's core mission. The essence of consultancy is correct information. The DNA helix - the carrier of genetic information of all organisms - was chosen as a visually very rewarding symbol. The 3Dees creative team made a 3D computer model of the helix to be suitable for printing on a ProJet 660 Pro 3D printer. The aim was to show its benefits on the printed model, in particular: full-colour printing, the possibility to print presentation non-functional prototypes, the opportunity to demonstrate a magnified version of the human body, the possibility of using 3D prints in the company's marketing materials. The model was subsequently used in the company's PF, with the key visuals taken directly on the 3D printer.

Reference
Realizace kreativní myšlenky při produkci reklamního spotu na Škoda Fabia vyžadovala použití zmenšených modelů auta na dálkové ovládání. Tisknutelný 3D model karoserie auta se získal zpracováním původního modelu auta. Znamenalo to zpracování velkého objemu dat ve specializovaném softwaru, na což je naše centrum 3D tisku vhodně vybaveno. Karosérie byly vytištěny na tiskárně produkční řady FORTUS 360mc z materiálu ABS. Povrchovou úpravu prováděli specializovaní externí modeláři.

Reference
Kampaň na podporu Půjčky pro bydlení finančního domu Wüstenrot s headlinem "Nebuďte konzervy! Rekonstruujte!" zdůrazňuje potřebu rekonstrukce vlastního bydlení a k tomu originálním způsobem využívá možnosti 3D tisku. Jejím hlavním vizuálním motivem je krabička od rybiček, v níž je vidět starší byt, který si na první pohled říká o změnu. Část kampaně realizovala agentura Frontend, která nás oslovila s požadavkem připravit desítky modelů do těchto krabiček. Naše spolupráce spočívala v dialogu s externím modelářem, který na základě našich instrukcí připravoval model tak, aby odpovídal vizuálu na billboardech a zároveň byl tisknutelný z kompozitního materiálu na tiskárně ProJet 660pro. Výsledkem byly vytištěné plnobarevné miniatury pokoje, které se bez další úpravy vkládaly do kovových krabiček.
Vizuály ukazují podobu reklamní kampaně a miniaturu pokoje v krabičce.
Rádi vám ukážeme, jak využít 3D technologie při efektivních kampaních. Zastavte se u nás.

Reference
Cena se předává během slavnostního večera Cen TA ČR. Ceny TA ČR jsou udíleny ve čtyřech kategoriích: Řešení pro kvalitu života, Ekonomický přínos, Řešení pro kvalitu života, Užitečnost řešení a Originalita řešení. V roce 2015 byla přidána pátá kategorie, kterou je Cena budoucnosti. Tu získá po hlasování hostů galavečera přímo v sále vždy jeden ze čtyř vítězných projektů.
Nejprve jsme vymodelovali jednotlivé artefakty, ze kterých se cena skládá – hlavu, ozubená kola, mozek a knihu. Následně je zakomponovali do sebe. Proběhlo několik drobných úprav na základě přání zákazníka, například zvětšení knihy nebo zapuštění ozubených kol do hlavy.
Cena byla vytištěna na 3D tiskárně Projet 660Pro, která je vhodná pro tisk prezentačních modelů. 3D tiskárna tiskne pomocí inkjetových tiskových hlav (podobné jako v inkoustových tiskárnách) a po vrstvách vytvrzuje kompozitní prášek vstřikováním pojiva, případně i barvy.
Doba tisku modelu byla 3 hodiny a 30 minut. Vytištěná hlava byla následně oprášena od přebytečného prášku a naimpregnována epoxidem. Aby se prodloužila životnost ceny, byla hlava ještě nastříkána několika vrstvami čirého laku.
Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel Moseru, navrhnul a nechal následně vyrobit podstavec z černého křišťálu pro docílení elegantního vzhledu ceny.
Foto a video: 3Dees, Technologická agentura ČR

Reference
Pro Institut experimentální medicíny Akademie věd ČR jsme vyrobili sadu pomůcek pro laboratorní výzkum.
Pomůcky pro potřeby oddělení buněčné neurofyziologie byly tištěny technologií FDM na průmyslové tiskárně Fortus 360mc z materiálu ABS-M30.
Poradíme, jak využít 3D technologie pro výzkumné účely a pomůžeme i s dotační podporou. Není nic jednoduššího, než nám zavolat nebo napsat.

Reference
Pro Archeologický ústav Akademie věd jsme vytiskli předměty zpodobňující několik vzácných artefaktů pocházejících z archeologického výzkumu z raně středověkého hradiště v Libici nad Cidlinou.
Jednalo se o zlaté kování s motivem pletence, olověný křížek s postavou Krista, kruhovou sponu s motivem kříže, maďarské opaskové kování a bronzový křížek. Vše bylo vytvořeno přibližně v 10. až 11. století. Pro tisk předmětů bylo využito průmyslové tiskárny Projet 660pro, která tiskne plnobarevně a s texturami. Ze všech dostupných technologií 3D tisku se tak nejvíce přibližuje vzhledu originálních šperků. Pro Archeologický ústav jsme artefakty tiskli také na tiskárně Objet30 Pro z průhledného materiálu VeroClear, který umožňuje tisknout s přesností až 16 mikronů a poskytne tak odborníkům studium i těch nejjemnějších detailů těchto artefaktů.
Chcete-li poradit, jak využití 3D tisk pro uchování kulturního dědictví a ještě k tomu získat dotaci, zavolejte nám.

Reference
Studenti Materiálově-technologické fakulty Slovenské technické univerzity využívají pro praktické části svých bakalářských a diplomových prací tiskárnu ZORTRAX M200, kterou v rámci spolupráce zapůjčilo univerzitě Centrum 3D tisku 3Dees.
Materiálově-technologická fakulta je jednou ze sedmi fakult Slovenské technické univerzity v Bratislavě, na které vznikl první univerzitní vědecký park na Slovensku. Ve zdejším Centru excelence je mimo jiné nejprogresivnější skenovací technika podpořena vynikajícím softwarovým vybavením, což umožní studentům své experimenty s 3D tiskem na desktop tiskárně ZORTRAX M200 následně podrobit kontrole tvarů a rozměrů dle CAD 3D modelu. Jedním z výzkumných záměrů je porovnat modely lidské čelisti vytištěné při různém nastavení 3D tisku s původním CAD modelem a doporučit tak nejvhodnější nastavení 3D tiskárny pro nejlepší tvarovou a rozměrovou stálost. Tyto parametry jsou nezbytně nutné např. při předoperačních modelech, k čemuž se dnes 3D tiskárny používají čím dál častěji.
Pravidelně se účastníme vědecko-výzkumných aktivit a umíme pomoci i s dotační podporou. Pokud vás ohledně 3D tisku cokoliv zajímá, neváhejte nás kontaktovat.

Reference
Pro společnost ABB jsme vytvořili model pásového dopravníku v měřítku 1:10. Při výrobě modelu byly použité různé materiály a technologie 3D tisku. Rozebíratelný model je spojen silnými magnety.
Model byl vytištěn z materiálu ASA v modré, červené a šedé barvě a VisiJet PXL s texturou betonu za použití průmyslových technologií Fortus 360mc a Projet 660pro. Celý tisk probíhal přibližně jeden týden. Model byl navržen tak, aby byl rozebíratelný na tři části a mohl se lehce transportovat. Centrální buben byl s ostatními segmenty propojený pomocí silných magnetů. Díky tomu se lze blíže podívat na detaily konstrukčního řešení zařízení ABB. Model pásového dopravníku byl vystaven na veletrzích v Mnichově a Las Vegas.
Chystáte-li se prezentovat něco klientovi nebo plánujete účast na veletrhu, ozvěte se nám a rádi pomůžeme.

Reference
U zakázky na výrobu lékařské pomůcky - orchodometru - jsme na plno využili možnost 3D tiskárny vytvářet tvarově různé objekty, navíc i v různých barvách.
Každý korálek má předem zadefinovaný objem, který se musí dodržet. Při výrobě klasickou metodou vstřikování plastů, by tedy bylo nutné na každý korál vytvořit samostatnou formu. Díky 3D tisku jsme ale mohli všechny varianty korálků vyhotovit na jedné 3D tiskárně.
Vedle samotného 3D tisku zabralo nejvíce času především vytvoření správných 3D dat. Korálky musely mít kromě přesného objemu také tvar odpovídající předloze. Bylo nutné si trochu pohrát se vzorečky pro objem elipsoidu, abychom mohli vše správně vymodelovat. Pokud vás zajímá výroba něčeho podobného, určitě nás kontaktujte.

Reference
Zrakově postižení lidé byli v muzeích a galeriích dosud odkázáni na víceméně jednostranný výklad informací poslechem, obzvláště pokud se jednalo o exponáty, kde bližšímu kontaktu bránila vysoká hodnota, nebo by se dotykem nenávratně poničil povrch.
Národní technické muzeum (NTM) v Praze patří v České republice mezi paměťové instituce, které vytváří řadu doprovodných a edukačních programům ke svým expozicím. Nejinak tomu je i v případě aktuální výstavy „Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.“, pro kterou NTM nechalo vytvořit prostřednictvím 3D skenování a 3D tisku haptické pomůcky mimo jiné pro zrakově postižené návštěvníky. Muzeum oslovilo Centrum 3D tisku 3Dees, které již mělo zkušenosti s obdobnou prací pro Archeologický ústav AV ČR nebo Národní muzeum.
V průběhu přípravy pracovníci NTM vybrali několik exponátů, či prvků vhodných pro edukaci návštěvníků s poruchou nebo úplnou ztrátou zraku. Výběr prvků musel splňovat několik podmínek. Objekty musely dobře reprezentovat záměr výstavy, tj. řemesla, stavitelství a architekturu doby, spojené s osobou císaře Karla IV. a také musely být po jejich zmenšení dobře a věrně vytisknutelné, zároveň při relativně nízkých nákladech tisku. Záměrem NTM bylo, aby se návštěvníci mohli hmatem seznámit s tvary gotického oblouku, s podobou císaře a krále Karla IV., či jeho autografem. Tyto pomůcky pochopitelně nemohou nahradit přímé seznámení s dobovým předmětem, jejich použití je tak vhodně doplněno kontaktem se skutečným materiálem (kámen, sklo apod.).
Pracovníci 3Dees snímali jednotlivé objekty přímo v prostorách výstavy pomocí optického skeneru Artec Eva. Výjimkou byl císařův autograf, zde byl jako podklad použit 2D sken listiny a následně upraven do podoby 3D modelu. Všechny objekty byly posléze v počítači optimalizovány pro 3D tisk.
Interní tým 3Dees zvažoval, jakou technologii 3D tisku zvolit. Po diskusi s pracovníky NTM, s přihlédnutím k zamýšlenému užití coby edukační pomůcky, byla zvolena technologie color jet printing, která umožňuje i tisk plnobarevných modelů s obrazovou texturou. 3D tiskárna Projet 660pro tiskne pomocí inkjetových tiskových hlav (podobné jako v inkoustových tiskárnách) a po vrstvách vytvrzuje kompozitní prášek vstřikováním pojiva. Vytištěný objekt je následně oprášen od přebytečného prášku a naimpregnován epoxidem.
Stěžejním benefitem výtisků z práškového kompozitu je jeho hmatová blízkost například opracovanému pískovci či podobnému materiálu použitému při výrobě originální předlohy. Vytištěná kopie dokonce v rukou pocitově chladí jako kámen. To je velký rozdíl oproti 3D výtiskům z plastu, které jsou sice odolnější proti poničení, ale jejich povrch má jinou strukturu a navíc člověk cítí, že má v rukou umělý objekt.
Něco jiného je slyšet o dokumentu, který podepsal Karel IV. a jiná věc je mít v rukou významově nejdůležitější část - podpis. Obsah listiny můžete zpřístupnit překladem do braillova písma. Půjde však jen o převod informací do jiného formátu. Schází autenticita. Pokud se nicméně dotknete repliky císařova autografu, vnímáte linie jeho pera, je to pro návštěvníka úplně jiný zážitek.
Výsledkem spolupráce mezi NTM a 3Dees jsou zmenšené kopie sloužící jako haptické pomůcky k právě probíhající výstavě. V první fázi budou pracovníci muzea zkoumat, zda expozice naplňuje potřeby cílové skupiny a proto pozvali žáky druhého stupně pražské základní školy ZRAK, zaměřené na výuku slabozrakých dětí. Na základě jejich reakcí budou nejen vylepšovat haptické pomůcky pro aktuální výstavu, ale také pro podobné akce i v budoucnu.
Reportáž České televize z výroby exponátů a jak se dětem pomůcky líbily naleznete zde.

Reference
Pro natáčení nové reklamy na pivo eXcellent jsme připravili pro 3D tisk modely pivních lahví a vytiskli je na 3D tiskárně Zortrax M200 z průhledného materiálu. 3D tiskárna také účinkovala v samotné reklamně, kdy se na kameru natáčel kompletní tisk jednoho modelu lahve.
Foto a video: Pragueprops

Reference
Oblíbené seriály Ordinace v růžové zahradě 2 a Ulice vstoupily do jubilejní 10. sezony. Televize Nova při této příležitosti pro herce připravila neobvyklý dárek - jejich vlastní trojrozměrné figurky. Zmenšené kopie herců vznikly ve 3Dees a byla to naše vůbec první významná zakázka.
Skenování oblíbených herců proběhlo přímo v ateliérech v pražské Hostivaři, kde se seriály natáčí. Přenosný skener Artec Eva byl pro skenování lidí v jejich „domácím“ prostředí ideální volbou. Spolupráce byla velmi příjemná a herci s velkým zájmem sledovali, jak vznikají jejich 3D modely a očekávali své miniatury. Úprava modelů před samotním tiskem je časově náročnější, ale i v tomto případě přinesla své ovoce. Miniatury herců se tiskly na 3D tiskárně ProJet 660 Pro, jsou tedy ze sádrového kompozitu následně upravené pro větší odolnost a barevnou stálost. 3D figurky byly hercům předány na dni otevřených dveří TV Nova.
Herci byli velmi spokojeni. „Figurka je rozkošná, je to taková malá Zlatunka. Ještě netuším, kam si ji postavím, ale možná jí dám někomu jako dárek, nebo ji schovám třeba pro vnučku, jestli ji jednou budu mít,“ svěřila se Zlata Adamovská. Následně proběhla soutěž ve Snídani s Novou, ve které diváci mohli vyhrát figurky vybraných oblíbených herců a také získat dárkový certifikát pro zhotovení vlastní figurky.