Co je 3D skener?

Co je 3D skener?

 

3D skener je zařízení, které analyzuje objekt nebo prostředí reálného světa, aby shromažďoval údaje o jeho tvaru a případně o jeho vzhledu (například barvě).

 

Údaje shromážděné při 3D skenování pak mohou být použity k sestavení digitálních trojrozměrných modelů.

 

Mnoho různých technologií může být použito pro vytváření těchto 3D snímacích zařízení. Každá technologie má vlastní omezení, výhody a náklady. Stále existuje mnoho omezení v druhu objektů, které lze digitalizovat. Například optická technologie, se může setkat s mnoha problémy s lesklými, zrcadlovými nebo průhlednými objekty. Pro konstrukci digitálních 3D modelů může být například použito 3D skenování počítačem s počítačovou tomografií a 3D skenery se strukturovaným světlem, a to bez destrukčního testování.

 

Shromážděná 3D data jsou užitečná pro širokou škálu aplikací. Tato zařízení jsou široce využívána zábavním průmyslem při výrobě filmů a videoher včetně virtuální reality. Jiné běžné aplikace této technologie zahrnují průmyslový design, ortézu a protetiku, reverzní inženýrství a návrhy prototypů, kontrolu kvality nebo kontrolu a digitalizaci kulturních artefaktů.

Načítám