Čeká tuzemský 3D tisk zářná budoucnost? Neptali jsme se křišťálové koule, ale desítek českých firem
25.11.2024
3D tisk už dávno není jen nástrojem pro prototypování – představuje plnohodnotnou alternativu k tradičním výrobním postupům. Ať už jde o výrobu složitějších dílů, nebo přímo malosériovou produkci, nabývá 3D tisk v moderním průmyslu na významu. Vnímají i tuzemské firmy 3D tisk jako technologii budoucnosti a klíč k úspěchu, nebo je to spíše otázka těch zahraničních?
Zajímavý vhled do situace přináší průzkum provedený vydavatelem magazínu 3D tisk mezi zástupci nejrůznějších firem a institucí, který se s námi podělil o některá zjištění. Své názory a zkušenosti s průmyslovým 3D tiskem vyjádřilo téměř sto subjektů a výsledky potvrzují, že 3D tisk představuje budoucnost výroby napříč obory.
Co se v tomto článku dozvíte?
- K čemu 3D tisk aktuálně nějčastěji využívají?
- Proč je pro jejich výrobu vhodný 3D tisk?
- Jaké jsou další možnosti využití 3D tisku v zubní lékařství?
Široká škála využití v čele s prototypováním
Téměř tři čtvrtiny firem se shodly na tom, že v 3D tisku spatřují skvělou alternativu k tradičním výrobním metodám. Přestože obecné využití 3D tisku je velmi široké, v profesionální rovině se aditivní technologie promítají do třech zásadních oblastí: průmyslová sériová výroba komplexních výrobků, tisk přípravků do výroby a prototypování či výroba složitějších dílů.
„3D technologie mohou zvýšit efektivitu téměř každé výrobní firmy, jen záleží na způsobu jejich využití. Pokud společnost vyrábí běžným způsobem spíše malé a střední série, vstupní investice do vstřikovací formy může finální cenu produktu výrazně ovlivnit. Dnes je poptávka po tvarově komplexních dílech, které jinak než 3D tiskem nevyrobíte.“
Daniel Adam, CEO 3Dees
K prototypování je 3D tisk vhodný díky své rychlosti a variabilitě – umožňuje snadno a s nízkými vstupními náklady vyrobit několik variant najednou a ty postupně modifikovat. Zhruba polovina dotázaných firem potvrdila, že právě prototypování je pro ně tím nejčastějším využitím 3D technologií. Nejčastěji to platí pro oblast výzkumu a vývoje či pro firmy působící v oblasti obchodu a služeb.
Pro průmyslovou výrobu 3D technologie využívá 21 % respondentů, 23 % potom k tisku zařízení do výroby. Tím ale škála možných uplatnění 3D tisku nekončí. Jako další využití firmy uváděly například edukaci, výrobu výukových pomůcek, zhotovování zařízení pro výrobu ze speciálních materiálů nebo tisk zubních náhrad.
Účely využití 3D tisku:
3D tisk: Technologie budoucnosti
Z těch firem a institucí, které 3D technologie již dnes běžně využívají, mají téměř tři čtvrtiny ambici s nimi do budoucna pracovat ještě ve větší míře. Více než polovina (54 %) z nich napříč všemi obory vidí budoucnost 3D tisku ve svém podnikání natolik pozitivně, že plánuje rozšířit vlastní portfolio o další materiály a typy tiskáren.
Zajímalo nás, které konkrétní oblasti 3D tisku firmy do budoucna lákají nejvíce. Mezi nejčastějšími odpověďmi se objevovaly 3D tisk polymerů, 3D tisk kovů a 3D skenování. S poslední položkou se setkáváme například i ve firmách, které zatím využívají primárně tradiční výrobní postupy a 3D skenery jim pomáhají při kontrole přesnosti a k včasnému odhalení případných chyb.
„3D skenování a s ním spojená metrologie nám umožňuje velmi přesné měření, díky němuž můžeme včas odhalit chybové díly a předcházet tak například reklamacím.“
Robert Navrátil, 3D Scanning manager v 3Dees
Plánovaná oblast rozšíření portfolia 3D tisku
Největší přínos spočívá v pružnosti vývoje
Ptali jsme se také na to, v čem firmy spatřují největší přínosy 3D tisku. Nejvíce z nich jako nejvýznamnější benefit vidí pružnost vývoje nových produktů, druhé místo obsadila rychlost výroby. Hojně respondenti uváděli také možnost tisku tvarově optimalizovaných dílů a vysokou míru customizace.
„Vysoká míra customizace učinila z aditivních technologií ideální výrobní metodu například v segmentu ortotických a protetických pomůcek. Aktuálním příkladem je i ukrajinské rehabilitační centrum Superhumans, kam jsme nedávno dodali průmyslovou 3D tiskárnu HP Jet Fusion. Tisknou na ní protézová lůžka pro lidi, kteří v důsledku války přišli o končetinu. Intenzivní spolupráce na výrobě zdravotnických pomůcek hojně navazujeme ale i s firmami a zdravotnickými zařízeními v Česku.”
František Hůla, aplikační inženýr 3Dees
Největší přínosy výroby 3D tiskem
Navzdory svým benefitům vzbuzuje 3D tisk u mnohých firem stále i respekt. Za nejčastější úskalí při jeho využívání naši respondenti považují nedostatek profesionálů, kteří by s aditivními technologiemi uměli efektivně pracovat, nebo nedostatek financí.
Třetina respondentů se shodla na tom, že největší překážku pro rozšíření portfolia 3D technologií pro ně představuje nedostatek povědomí o všech možnostech 3D tisku. S tím souvisí i jejich zbytečné obavy z nedostatečných materiálových vlastností, a ne zcela kompletní znalosti pro správnou přípravu dat pro 3D tisk. V nedostatku financí potom hrají roli primárně neochota vedení do 3D tisku investovat, příliš vysoká vstupní investice nebo nákladovost samotné technologie.
„S klienty často dojdeme k závěru, že se jim spíše vyplatí zakázková výroba v našem aplikačním centru. Je to jedna z cest, jak jít s dobou, využít všechny výhody 3D tisku a postupně tak technologii zahrnout do své výroby. Když se pak klient pro pořízení tiskárny rozhodne, může využít například i dotační podpory.“
Daniel Adam, CEO 3Dees Industries
Průzkum potvrdil, že si tuzemské firmy používání 3D technologií osvojují čím dál tím víc. Pořád však existují bariéry, kvůli nimž přechod na aditivní výrobu není tak dynamický, jak by mohl být. V 3Dees se s týmem aplikačních inženýrů snažíme tyto bariéry postupně odstraňovat. Věříme, že se nám to podaří díky edukaci, demonstraci realizovaných aplikací, konzultacím, a především adaptaci na potřeby konkrétních podniků.