3D tisk oživuje zničené památky

20.03.2015

1

Všichni jsme viděli záběry barbarského ničení antických památek v muzeu v iráckém Mosulu. Mnoho z nás je přesvědčeno, že došlo k nenávratnému zmizení části naší historie. Přesto se skupina dobrovolníků z organizace Initial Training Network for Digital Cultural Heritage rozhodla, že využije svých znalostí a schopností a pokusí se zachránit některé z dříve vystavených artefaktů. Oslovila veřejnost, aby jí zaslala dostupné fotografie a jakákoliv jiná data, jimiž by mohla nejprve obnovit alespoň část muzea digitálně a posléze jednou snad i fyzicky, například pomocí 3D tisku. Vznikl tak Projekt Mosul, který se bude postupně podle toho, kolik se podaří získat finančních prostředků postupně realizovat.

Autoři projektu se pokusí nejprve vytvořit 3D modely na základě série fotografií artefaktů pořízených z různých úhlů a s využitím dalších relevantních metod. Projektu Mosul se již podařilo provést částečnou digitální rekonstrukci jedné z památek a to konkrétně Mosulského lva (viz níže na webu Sketchfab). Realizační tým aktivně oslovuje programátory a jakékoliv další nadšence, kteří mohou resuscitaci zničených památek posunout dále.

Význam Projektu Mosul je nejen v ochraně kulturního dědictví v regionech zasažených válečnými konflikty, ale především v dalším rozvoji využití digitalizace památek a jejich ochrana či reprodukce nejen pomocí 3D tisku. Stejně tak se hodně využívá i 3D skenování jako nástroj pro domodelování a zpracování poničených artefaktů.

Závěrem je třeba poznamenat, že v tomto směru nestojí stranou ani čeští odborníci, kteří zahajují projekt Ohrožená architektura města Mosul pod záštitou Orientálního ústavu Akademie věd ČR.

 

The Lion of Mosul by neshmi on Sketchfab

Zdroj:

 http://www.sketchfab.com

 https://3dprintingindustry.com

 http://zpravy.idnes.cz/cesti‐vedci‐mosul‐niceni‐pamatek‐islamsky‐stat‐fla‐ /zahranicni.aspx?c=A150316_195444_zahranicni_bse

Foto: http://www.archaeology.wiki

Načítám