3Dees promluví o 3D tisku na konferenci INSPO 2015 a představí unikátní kryt protézy

21.03.2015

1

V souladu se záměrem 3D centra 3Dees přiblížit technologii 3D tisku co největšímu počtu lidí jsme přijali pozvání na konferenci INSPO 2015, která představí technologie usnadňující život lidem s postižením. Již 15. ročník konference o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v sobotu 28. března v Kongresovém centru Praha. Program zahájí prezentace 3Dees, která nastíní, jak může být 3D tisk prospěšný lidem s různým handicapem a jak daleko se vývoj 3D tisku v medicíně od svých počátků posunul. V rámci svého příspěvku 3Dees představí unikátní případovou studii zhotovení krycí části protézy nohy pro hokejistu Romana Bernata s využitím technologie 3D tisku. 

V 3Dees vidíme velký přínos 3D tisku pro lidi s různými handicapy v tom, že tato technologie nabízí jedinečnou možnost přizpůsobení produktu na míru klientovi. Nabízí dělat výrobky přesně ergonomicky padnoucí a vyrábět každý jednotlivý kus přímo pro konkrétního člověka. Člen týmu 3Dees, Adam Řehák, se v nedávné minulosti podílel na projektu, který se zabývá vývojem brýlí na včasnou diagnostiku dyslexie u dětí. Brýle se prototypovaly na 3D tiskárnách a prvních 5 testovacích kusů se vytisklo přímo na 3D tiskárně. 

Naše zaměření na inovace s využitím 3D tisku jsme plně uplatnili při plánovaní účasti na konferenci INSPO 2015, kde jsme se rozhodli představit konkrétní pomůcku pro handicapované, na které ukážeme vysokou míru individualizace výroby, kterou právě 3D tisk umožňuje.

S návrhem spolupráce jsme oslovili designera Tomáše Vacka, který se nedávno díky jednomu charitativního projektu potkal s hokejistou Romanem Bernatem. Ten před necelými 3 lety při nehodě přišel o pravou nohu. Tomáše napadlo, že v rámci testování technologie 3D tisku by rád zkusil vytisknout krycí část protézy pro Romana. Ten nabídku bez váhání s nadšením přijal a doufá, že výsledek bude inspirací i pro další handicapované. Romanova protéza dostane výjimečný rozměr. Designový prvek, který má potenciál usnadnit překonání jistého studu nejen ze strany handicapovaného, ale i ze strany jeho okolí.

Prvním důležitým krokem pro design a modelování bylo skenování protézy a zdravé nohy. Podklady z 3D skenování se upravily pro účely modelování ve speciálním 3D programu. V dalším kroku měl klíčovou roli designer Tomáš Vacek. Navrhnul a vymodeloval podobu protézy s novým krytem.

Po dokončení návrhu byl 3D model upraven pro potřeby samotného tisku. Optimalizovali se technické parametry, jako jsou pevnost a pružnost a také spotřeba materiálu, která má vliv na cenu tisku. Po úpravě 3D modelu proběhl zkušební tisk a testování uchycení krytu na protézu. Zkušební tisk v provedení bez perforace trval 37 hodin a 24 minut. Zdá se to být hodně, ale zkuste za den a půl zhotovit kryt protézy na míru jinou metodou. Po drobných úpravách proběhne finální tisk na profesionální tiskárně FORTUS 360 mc z materiálu ABS-M30, což je mimořádně odolný termoplast. Stehenní část krytu protézy je konstrukčně náročnější a je potřeba ještě propracovat detaily pro docílení uživatelského komfortu.

Dle dostupných informací, kryt protézy technologií průmyslového 3D tisku u nás zatím nebyl zhotoven. Způsob uchycení krytu na protézu je jedinečný a pro majitele velmi pohodlný. Při realizaci projektu klademe mimořádný důraz na praktickou stránku a uživatelské pohodlí krytu protézy. Stehenní část bude díky rozsahu amputace absolutně unikátní. Zde se plně uplatní výhody profesionální tiskárny, která je běžně používána pro zhotovení funkčních prototypů v automobilovém či leteckém průmyslu.

Martina Kollerová

Načítám