Počítač a 3D tiskárna oživily Rembrandta

18.04.2016

1

Tým odborníků pod záštitou Microsoftu a dalších subjektů vytvořil nové dílo, jehož tahy štětcem byly skoro vedeny rukou holandského mistra. Portrét byl vytvořen na základě pečlivé počítačové analýzy všech Rembrandtových děl a vytištěn na 3D tiskárně.

Nové dílo bylo navrženo tak, aby se do maximální možné míry podobalo originálnímu portrétu malíře. Dílo bylo následně vytištěno na 3D tiskárně, aby povrch připomínal stejnou texturu a obdobné nanášení vrstev barev jako malířovy olejomalby. Tým vytvořil jakousi reliéfní mapu Rembrandtových obrazů.

S využitím skenů s vysokým rozlišením a jiných postupů digitalizace dat odborníci studovali jednotlivá díla doslova pixel po pixelu. Cílem bylo pochopit, pečlivě navnímat a v počítači naprogramovat způsob, jakým Rembrandt vytvářel svá díla – např. charakteristický tvar očí portrétovaného subjektu.

Počítač měl následně vytvořit dílo, které by přesně zrcadlilo mistrův styl. Dostal za úkol namalovat portrét bílého Evropana ve věku 30 až 40 let s vousy, který má na sobě černé šaty, bílý límeček a klobouk směřující doprava.

„Naším cílem bylo vytvořit stroj, který by tvořil obrazy stejně jako Rembrandt“ prohlásil Emanuel Flores, který vede technologický tým projektu a dodal, že „na základě těchto postupů budeme moct lépe pochopit, co dělá mistrovské dílo mistrovským dílem.“

Dvouletý projekt označený jako „Next Rembrandt“ vznikl na základě spolupráce Microsoftu, ING, Delft University of Technology a dvou nizozemských muzeí Mauritshuis a Rembrandthuis.

 

Zdroj:
http://www.bbc.com/news/technology-35977315

https://www.nextrembrandt.com/

Načítám