3D tisk simuluje pohyb pravěkého dinosaura

30.03.2016

1

V roce 2005 v jižní Patagonii na území Argentiny nalezl tým vědců ostatky takřka kompletní kostry obrovského dinosaura (Dreadnoughtus schrani). Obra, který ještě nebyl úplně vyvinutý a ve své živé podobě již měřil 26 metrů a vážil 65 tun. Více než 70 procent nalezených kostí bylo téměř nedotčených a vědcům tak daly jedinečnou možnost prozkoumat, jakým způsobem se tento tvor mohl pohybovat, aniž by zkolaboval pod svou vlastní vahou. Při simulaci sehrál velkou roli 3D tisk.

Vědci se rozhodli, že nejlepší způsob, jak jeho pohyb simulovat, je vytvořit dokonalou menší repliku části dinosaura pomocí 3D tiskárny. Každá kost musela být nejprve pečlivě naskenována. Digitalizovat všech 145 kostí zabralo vědeckému týmu a další více než stovce dobrovolníků více než 600 hodin práce. Další hodiny pak zabrala úprava dat v počítači včetně rekonstrukce povrchu kostí, které byly pohřbeny v zemi více než 80 miliónů let.  Poté, co byla kostra zkompletována, tým využil speciálního softwaru simulujícího pohyb s doplněním šlach a svalů na jednotlivé kosti.

Výsledkem byla vytištěná replika nohy doplněná o pohybový mechanismus včetně několika malých motorků, které pomáhaly simulovat základní pohyb nohy dinosaura. Model bude postupně doplněn o další funkcionality, nicméně už teď na něm mohou vědci studovat a dále vylepšovat biomechanické vlastnosti pohybu vyhynulého tvora. 3D tisk tak umožňuje při nízkých nákladech další výzkum a prototypování.

Na videu níže si můžete udělat představu o velikosti jednotlivých kostí:

 

Zdroj: 3Dprint.com a Drexel University

Načítám