Biotisk se pomalu dostává ze sféry čisté science fiction do reality

29.09.2014

1

Biotisk pracuje se dvěma materiály: náplní (bioinkoustem) a podporou (biopapírem). Bioinkoust tvoří substance obsahující živé buňky. Chová se jako tekutina a umožňuje lidem tento materiál „vytisknout“ do požadovaného tvaru, tj. části lidského těla. Podporou, na které se mohou jednotlivé vrstvy buněk spojovat či propojovat a tvořit tak požadovanou strukturu, je speciální gel, označovaný jako biopapír. První biotiskárna pracující s bioinkoustem a biopapírem byla vytvořena na University of Missoury ve Spojených státech. Na ní posléze navázaly další průkopníci v oblasti tkáňového inženýrství, a to kalifornská společnost Organovo nebo firma Novogen.

O tom, že se jedná o jeden z velmi perspektivních oborů svědčí i aktuální vývoj a vstup nových firem. Situace tak brzy může připomínat překotný vývoj na trhu klasických 3D tiskáren, byť zde zatím stále s obrovskými investicemi do výzkumu a vývoje. Dosud byl vývoj v oblasti tkáňového inženýrství pomocí biotisku doménou západoevropských nebo amerických institucí. Již v říjnu však ruská společnost 3D Bioprinting Solutions představí první ruskou biotiskárnu.

Chcete se podívat, jak by jednou mohla vypadat revoluce v medicíně? Umíte si představit na první pohled klasickou inkoustovku, která bude mít v kartridžích místo barevného inkoustu živé buňky? Koukněte se na příspěvek:

 

Zdroj: 3Dprinting3D Bioprinting SolutionsNovogen

Foto: www.organovo.com

Načítám