STOLNÍ 3D TISKÁRNA – JAK VLASTNĚ FUNGUJE A KTEROU SI VYBRAT

18. 1. 2017

zortrax_fdm.jpg

Jak 3D tiskárny pracují a na co se zaměřit, když si jedno takové zařízení chcete sami pořídit? Reagujeme na četné dotazy našich klientů a dali jsme dohromady pár užitečných informací, které vám výběr usnadní.

JAKÝ JE PRINCIP 3D TISKU?

3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (3D model) vytváří fyzický model. Jednotlivé vrstvy materiálu se na sebe nanášejí metodou tavení, nebo spékání - případně se vytvrzují UV zářením či reakcí s lepidlem. Tento proces se také označuje jako aditivní výroba. Opakem je subtraktivní výroba (jako třeba CNC obrábění atd., kdy se z celistvého bloku materiál odebírá obráběcími stroji, dokud nezískáte požadovaný tvar). U aditivního procesu nezůstává téměř žádný odpadní materiál a možnosti tvarování jsou neomezené.

 

KDYŽ SE ŘEKNE TECHNOLOGIE 3D TISKU

Nejznámější a nejrozšířenější 3D tiskárny fungují pomocí technologie FDM (fused deposition modeling). Co je tedy 3D tiskárna na bázi FDM? Představte si plastovou strunu namotanou na cívce, která se vtlačuje do hlavy s tryskou, v níž se roztaví a tryskou se postupně nanáší vrstvu po vrstvě na desku. Spolu se samotným objektem se tisknou i takzvané „podpory“, které umožňují tisk tvarově složitých objektů. Podpory se poté ručně odstraňují, anebo se vyplavují ve speciální lázni.

Např. my u desktopové 3D tiskárny Zortrax M200 odstraňujeme podpory manuálně, kdežto předměty vytištěné na průmyslové 3D tiskárně Fortus 360mc vkládáme po tisku do zařízení, které podpory odstraní odplavením.

 

JAK JE TO S CENOVOU DOSTUPNOSTÍ?

Při pořizování 3D tiskárny (na bázi FDM) máte na výběr tzv. open source řešení, kdy si můžete 3D tiskárnu sami celou sestavit podle veřejné přístupné technické dokumentace, nebo tzv. uzavřené (komerční) řešení, kdy obdržíte zkompletovaný stroj. V první případě jsou náhradní díly široce dostupné. Dokonce si je můžete sami vytisknout na vaší 3D tiskárně. K dispozici je i bohatá nabídka materiálů (3d filamentů) pro tisk.

Nižší pořizovací náklady a otevřenost nabízejí určitou míru svobody, ale také případných starostí navíc. U open source tiskáren budete často detailně řešit nastavení tisku, abyste docílili požadované kvality výtisku. Občas to znamená tisknout model opakovaně. Případně před samotným tiskem hodně předvídat a upravovat parametry. Vyžaduje to tedy už nějaké zkušenosti. To může být zajímavé a žádoucí pro technicky zdatné jedince, ale naopak limitující pro ty, kteří potřebují především bezproblémově tisknout.

Naopak komerční tiskárny jako například Zortrax, se vám snaží práci s 3D tiskárnou ulehčit, jak to jen jde. Software pro přípravu modelů je hodně propracovaný a nebude vás zatěžovat vyplňováním spousty kolonek s parametry. Tiskový materiál je přesně sladěný s možnostmi tiskárny a jejího softwaru pro co nejlepší výsledky. Dobře je to poznat například při odstraňování podpor z modelu. Určitě se vám nestane, že by se podpory moc „připekly“ k modelu a nebo se během tisku zbortily.

 

BUĎTE VYBÍRAVÍ

Svět 3D tisku hodně podporují různí výrobci stolních technologií FDM. Všichni chtějí své stroje prodat a předhánějí se v superlativech. Při koupi 3D tiskárny proto buďte maximálně obezřetní a věnujte čas různým nezávislým hodnocením (např. 3D hubs) a zkušenostem ostatních uživatelů. Podle těch našich by se dnes 3D tiskárny, o jejichž koupi má smysl vůbec uvažovat, daly spočítat na prstech jedné ruky.Tedy pokud nechcete trávit čas opravami a rozčilováním se nad mizernou kvalitou tisku.

Chcete se o 3D tiskárnách nebo modelování pro 3D tisk dozvědět víc? Rádi vás přivítáme ve 3Dees na našich vzdělávacích kurzech.