Jupiter testuje odolnost 3D tisku

15.07.2016

1

Sonda Juno americké vesmírné agentury NASA splnila na počátku července jednu z klíčových fází své mise a vstoupila na oběžnou dráhu kolem Jupiteru. Úspěšně tak završila pětiletou cestu dlouhou 2,7 miliardy kilometrů k největší planetě Sluneční soustavy. Z oběžné dráhy bude studovat především složení atmosféry. Po dvaceti měsících kontrolovaně vstoupí do atmosféry a zanikne.

Juno je také prvním vesmírným cestovatelem, který má v sobě titanové díly vyrobené na 3D tiskárně  a je tedy důležitým testovacím objektem pro využití této technologie mimo planetu Zemi.  Právě vstup do atmosféry Jupiteru je velmi náročných počinem, při němž je sonda vystavena obrovské teplotě, tlaku a radiaci. Všechny části Juna tak musely být precizně vyrobeny a smontovány a musely splňovat nejnáročnější kritéria odolnosti a to je ideální místo pro 3D tisk

NASA již plně využívá technologii aditivní výroby. Space X Elona Muska počítá s díly vyrobenými na 3D tiskárně a na obzoru jsou projekty kompletní výroby raket pomocí 3D tisku. O 3D tiskárně vyrobené pro potřeby tisku na palubě vesmírné lodi jsme již psali. Stejně tak se diskutuje o možnosti tisknout obyvatelné objekty z materiálu nacházejícího se přímo na obsazené planetě, např. na měsíci. Vesmír je pro 3D tisk oblast zaslíbená.

Pokud se zajímáte více o misi Juno a planetě Jupiter, podívejte se na přiložené video.  

 

Zdroj:

http://technet.idnes.cz

http://3dprintingindustry.com

https://www.nasa.gov

http://www.spacex.com/

Načítám