A skláři nebudou mít co žrát! MIT přišlo s 3D tiskárnou na sklo

05.10.2015

1

Sklo je jedním z mála materiálů, které stále chybí v nabídce firem vyrábějících 3D tiskárny. Jedním z důvodů jsou vysoké energetické a jiné nároky na zpracování materiálu do podoby použitelné pro vytváření nejrozmanitějších skleněných objektů. Výzkumníci z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) postavili tiskárnu, která se sklem pracuje.

Tiskárna G3DP zpracovává skelnou hmotu za pomoci dvou vyhřívaných komor. Horní komora je v podstatě tavicí tyglík, který taví sklo při teplotě kolem 1040 až 1165 °C po dobu přibližně čtyř hodin. Sklo je tak dostatečně viskózní a může být vytlačováno. Zároveň není moc měkké, takže nehrozí, že po vytištění neudrží tvar. Po tavení následuje dvouhodinové čeření skla. Během tohoto procesu musí být hlava zařízení udržována v chladu. Po ukončení čeření je hlava nastavena na teplotu 1040 °C a trysky na 1010 °C a probíhá tisk, řízený třemi nezávislými krokovými motory.

Spodní komora, kam se objekt tiskne, se mezitím mírně předehřívá na teplotu okolo 480 °C, díky tomu v ní později skleněný objekt může pomalu vychládat. Jakmile se ochladí, pokud je třeba, ohladí se ostré hrany a skleněný odpad lze z tiskárny vypláchnout ohřevem tavicího tyglíku a hlavy na teplotu opět vyšší než 1165 °C.

Celý proces je zatím složitý, ale slibný. Zařízení čeká lepší software, který dokáže efektivněji pracovat s rozdílným teplotním prostředím. V počátcích najde 3D tiskárna uplatnění pro objekty designérů a umělců. Umožní jim vytvořit libovolný tvar. Celý proces a výsledná díla můžete vidět na přiloženém videu.

Zpracováno na základě informací z materialtimes.com a MIT Media Lab.

ttps://vimeo.com/mediatedmattergroup/glass

GLASS from Mediated Matter Group on Vimeo.

Zdroj:

MIT Media Lab - https://www.architectmagazine.com/technology/neri-oxman-3d-prints-glass-at-an-architectural-scale_o

materialtimes.com - http://www.materialtimes.com/materialy/sklo/v-americe-umi-tisknout-sklenene-vazy-ceka-nas-revoluce.html

Načítám