Co je 3D skenování

25. 8. 2017

CO JE 3D SKENOVÁNÍ

3D skenování je proces digitalizace fyzického objektu do počítačového 3D modelu. Pracujeme s optickými skenery, případně jsme schopni zajistit i průmyslové CT skenování. Skenování optickými skenery je bezkontaktní. Samotný proces skenování je podobný jako pořizování série fotografií z různých úhlů, tak aby byl zachycen povrch celého objektu.

NAŠE TECHNOLOGIE

Ve 3Dees pracujeme s mobilní skenovací technikou ARTEC, která má schopnost snímat i barvy a texturu. Pro potřeby reverzního inženýrství a vyšší přesnost 3D skenování zajistíme snímání objektů na stacionárních 3D skenerech značky Gom, konkrétně Atos Triple Scan nebo 3D rentgenové snímání v počítačovém tomografu.

Rozlišení skenerů:

Artec Eva – rozlišení 0,5mm, vhodné pro větší objekty
Artec Spider – rozlišení 0,1mm, vhodné pro menší objekty
Atos Triple Scan – rozlišení dle konfigurace - obecně cca 0,01mm, vhodné pro rozměrově přesné skenování, kontrolu kvality a reverzní inženýrství
CT Zeiss Metrotom – pro detailní informace o této službě nás prosím kontaktujte.

JAKÉ JSOU VÝSTUPY ZE 3D SKENOVÁNÍ

Výstupem 3D skenerů je počítačový 3D model ve formátu .stl nebo .obj

Jedná se vždy o polygonové 3D modely. Je možné je otevřít v široké škále softwarů a lze je naimportovat i do většiny CAD modelářů. Pouze počítejte s tím, že polygonové modely se budou v CAD modeláři chovat jako „mrtvé“ objekty.

Pokud potřebujete sken převést do CAD formátu (.step, .iges) je nutné využít reverzního inženýrství. 3D sken se bere jako vodítko a technik podle něj tvoří „čistý“ CAD model.

Jaká je cena 3D skenování?

Cena 3D skenování se odvíjí od požadavků na přesnost, povrch (s texturou nebo bez), výstupní data a zda budeme skenovat u nás nebo vyrazíme za vámi.

{loadmodule mod_custom,Potřebujete poradit}