HP MULTIJET FUSION – 3D TISK VSTUPUJE DO SÉRIOVÉ VÝROBY PLASTŮ

Technologie HP Multi Jet Fusion je v současné době jedinou technologií 3D tisku, která je schopna nákladově konkurovat tradiční sériové výrobě plastových dílů. Nasazení 3D tiskáren HP Jet Fusion 3D Printing Solution v procesu vývoje a výroby nových výrobků umožňuje vyrábět vysoce kvalitní a funkční díly až desetkrát rychleji a při polovičních nákladech v porovnání s doposud známými nejproduktivnější technologiemi

  • Vysoká kvalita a pevnost dílů: vytváří funkční díly s vysokou tvarovou a rozměrovou přesností. Homogenní vnitřní struktura výtisků dává vyrobeným dílům optimální mechanické vlastnosti při jejich zatěžování v různých směrech.
  • Průlomová produktivita: tiskne desetkrát rychleji ve srovnání s technologií laser sintering. Tloušťka vrstvy dosahuje rozmezí 0,07 – 0,12 mm při rozlišení detailů v jednotlivých vrstvách 1200 dpi. Rychlost 3D tisku odpovídá 4500 cm3 za hodinu práce stroje.
  • Nejnižší náklady na výrobu jednoho dílu: radikálně snižuje náklady a otevírá nové možnosti pro malosériovou výrobu a rychlé prototypování. Nejproduktivnější systém pro velký počet dílů. Mobilní platforma pro tisk dílů a automatizovaná příprava materiálu umožňuje v podstatě nepřetržitý provoz. 

Kontaktujte nás případová studie

HP multijet fusion
v detailu

Jak funguje technologie multijet fusion

Multijet Fusion 3D Printing Solution tvoří 3D tiskárna, výměnná stavěcí jednotka a postprocesní zařízení s rychlým chlazením. Součástí je také velmi intuitivní a výkonný software s nezbytnými nástroji pro přípravu dat a následnou výrobu dílů.

Plnění nebo výměna materiálu pro tisk probíhá automaticky v postprocesním zařízení. Stavěcí jednotku naplněnou materiálem následně zasunete do 3D tiskárny a zahájíte tisk.

Po vytištění dílů stavěcí jednotku jednoduše přesunete do postprocesního zařízení pro rychlé chlazení a odstranění a následné znovu použití nezfúzovaného materiálu. Mezitím do 3D tiskárny zasunete novou stavěcí jednotku a můžete tak plynule pokračovat v tisku dalších dílů.

3D tisk pomocí technologie multijet fusion probíhá opakovaným nanášením tenké vrstvy materiálu, na kterou se přesně a rovnoměrně aplikuje fúzovací a detailní látka. Fúzovací roztok se aplikuje na tu část materiálu, kterou chceme zfúzovat. Detailní látka se postará o hladkost povrchu zfúzovaného dílu a jeho detaily a proces fúze naopak inhibuje. 30 mil. kapek roztoků za vteřinu na každý čtvereční centimetr pracovní plochy zajistí dosažení vysokého detailu a prostorové přesnosti. Celý proces je pak završen dodáním energie na tiskovou plochu a právě aplikace dvou různých roztoků zajistí, že dojde k takzvané selektivní fúzi, při které vzniká finální výrobek. Zde najdete vyjádření k biokompatibilitě materiálů a procesu 3D tisku.

fused

    

Celá technologie je tak založena na velmi přesném a zároveň rychlém nanášením stavebního materiálu a roztoků a následné interakci s teplotou - tedy to, co HP již po desetiletí úspěšně aplikuje v oblasti 2D tisku.

Produktivita technologie multijet fusion

Multijet Fusion nabízí unikátní rozvojovou příležitost pro české firmy. Na jednom zařízení můžete rychle vytvářet jak větší prototypy tak koncové funkční díly v tisících kusech. HP tímto vstupuje i mezi konvenční technologie výroby plastových dílů jako např. vstřikování.

Nabízí srovnatelné nebo nižší náklady na pořízení technologie při mnohem vyšší produktivitě.

V porovnání s vybranými technologiemi 3D tisku nabízí vysoká míra znovu využití stavebního materiálu. Téměř veškerý nezfúzovaný materiál se znovu využije při následném tisku. Míchání nového materiálu s použitým navíc probíhá automaticky a bez zásahu obsluhy.

Chlazení vytištěných dílů probíhá velmi rychle – na jednu hodinu tisku připadá jedna hodina chlazení. Kompletní tisková úloha se při rychlosti stavby 4000 cm3 za hod. se vytiskne za 10 hodin a za dalších 10 hodin chlazení je připravena k vyjmutí. Mezitím ovšem můžete dále tisknout. Pro dosažení maximální efektivity výroby lze kombinovat počty 3D tiskáren a výměnných stavěcích jednotek:

jak snizuje

Z hlediska další úspory nákladů je na poli 3D tisku revoluční novinkou HP Open Material Platform – rychlý nástup nových materiálů a přirozená konkurence na trhu mezi více výrobci. Náklady na pořízení stavebních materiálů se budou rychle snižovat a zároveň zvyšovat jejich kvalita.

Jednoduchá a uživatelsky velmi přívětivá manipulace jak se stavebním materiálem, tak se spotřebními díly (tiskové hlavy, čistící role apod.) – vysunete, vyměníte a zasunete. Odpadá složité, nákladné a zdlouhavé zaškolování personálu.

Díky zabezpečenému online připojení instalovaného zařízení k HP Cloudu se provede rychlá diagnóza problému a nabídne okamžité řešení. Technická podpora je v ČR. 3Dees Industries má tým certifikovaných techniků, kteří pomohou ihned po telefonu nebo do několika hodin na místě instalace zařízení. Nečekáte dny nebo týdny na příjezd technika z Anglie nebo Německa nebo na email z USA. Na základě oznámení zařízení nebo avíza od klienta se spotřební díly automaticky zasílají přímo na adresu klienta.

3D TISKÁRNA HP JET FUSION 4200

Co obsahuje řešení HP Jet Fusion 4200

HP aktuálně nabízí 3D tiskárnu typ 4200 zaměřenou na vysokou produktivitu, jednoduché ovládání a hardwarovou a softwarovou kompatibilitu.

 

 Základní technické parametry 3D tiskárny HP MJF 3D 4200

Objem tiskové úlohy: 380x284x350 mm

Rychlost tisku: 4000cm3/hod.
Tloušťka vrstvy: 0.07 – 0.1 mm
Rozlišení tisku: 1200dpi

 

 Základní parametry zařízení HP Jet Fusion Processing station

Automatické míchání, čištění a plnění stavebního materiálu

Částečně manuální odstraňování nezfůzovaného materiálu
Rychlé chlazení
Externí nádoba na uskladnění stavebního materiálu
Plně kompatibilní se výměnnými zásobníky na spotřební a stavební materiál

  

Základní parametry HP 3D Software, který je součástí

HP SmartStream 3D Build Manager: intuitivní a výkonný software s nezbytnými nástroji pro přípravu dat a následnou výrobu dílů.

HP SmartStream 3D Command Center: umožňuje vzdáleně plně monitorovat proces tisku, zaznamenávat stav tisku, kontrolovat spotřební materiál a dostávat okamžitou zpětnou vazbu a efektivní kontrolu 3D tisku.

Stavební materiály pro HP Multi Jet Fusion

PA12

Silný termoplast pro funkční prototypy a finální díly. Vytváří díly s vysokou hustotou a optimálními technickými vlastnostmi. Má vynikající chemickou odolnost a je vhodný pro další povrchové úpravy.

HP 3D High Reusability PA 12
material sheet ke stažení zde HP logo

VESTOSINT® 3D Z2773
material sheet ke stažení zde HP logo

 

PA12 Glass Beads

Termoplast obsahuje 40 procentní příměs skla pro předměty vyžadující vysokou tuhost jakými jsou pouzdra, pláště, upínače a jiné nástroje. Zajišťuje vysokou efektivitu výroby při nízké spotřebě a vysoké recyklovatelnosti materiálu.

HP 3D High Reusability PA 12 Glass Beads
material sheet ke stažení zde HP logo

 


 

PA11 

Termoplastický materiál pro nízkonákladovou výrobu předmětů s ohebnými spoji nebo přezek s vysokou odolností a pružností. Lze využít na sportovní aplikace, protézy, vložky do bot apod. Vyznačuje se také skvělou chemickou odolností a je vyroben z přírodních obnovitelných zdrojů.

HP 3D High Reusability PA 11
material sheet ke stažení zde HP logo

 


  

OPEN MATERIAL PLATFORM

HP zavedlo tzv. otevřenou materiálovou platformu, která umožnuje rychlou dostupnost nových materiálů pro co nejvíce aplikací, klesající náklady, kontinuální zlepšování vlastností a vytváření dalších příležitostí pro zlepšování kvality dílů, které splňují požadavky specifických průmyslových odvětví.

 

Henkel, BASF, Evonic, Arkema a Lehman&Voss&Co. jsou aktuálně certifikovanými partnery pro technologii HP Multi Jet Fusion, což urychlí nástup inovovaných stavebních materiálů, které jsou tradičně využívány v plastovém průmyslu. Vstup nových materiálů na trhu také uspíší speciální testovací zařízení Material Development Kit od firmy SigmaDesign. Zařízení dovoluje výrobcům plastových materiálů rychlý test nově vyvíjených materiálů pro 3D tisk technologií HP MultiJet Fusion a umožňuje snadnou cestu k jejich certifikaci firmou HP.

 

 

Máte jiný speciální požadavek?

kontaktujte nás

NAPSAT ZPRÁVU