Technologie FDM (Fused Deposition Modeling) byla vynalezena a patentována zakladatelem společnosti Stratasys. 3D tisk probíhá protlačováním termoplastického vlákna extrudérem a postupným nanášením jednotlivých vrstev materiálu. 3D tisk technologií FDM je velmi čistý a tichý a lze jej používat bez problémů v kancelářském prostředí. S FDM tiskárnou není problém vyrábět malé i velké díly pro prototypování i konečné použití. V porovnání s dalšími technologiemi 3D tisku je unikátní velmi širokým výběrem materiálů.

Lze získat díly s vlastnostmi, které potřebujete. Samozřejmostí tiskáren Stratasys je opakovatelnost a přesnost výroby, které jsou standardně v průmyslu očekávány. Díky využívání ověřených materiálů nemusí operátor řešit žádné tiskové parametry, jako je rychlost tiskových hlav, teplota trysky nebo komory, retrakce apod. Tiskárny Stratasys vše dělají automaticky a průběžně hlídají výrobní proces.

3D tiskárna Stratasys F450mc 3D tiskárna pro prototypy a finální díly z pokročilých materiálů
kompaktní zařízení pro tisk ze základních i pokročilých materiálů. Vhodné pro prototypování, výrobu nástrojů a dílů pro konečné použití.
3D tiskárna Stratasys F770 3D tiskárna pro velké díly
cenově dostupné zařízení pro tisk velkých dílů ze základních materiálů. Vhodné pro výrobu, kdy je velikost dílu zásadní faktor.
3D tiskárna Stratasys F900 3D tiskárna pro velké díly z pokročilých materiálů
produkční tisk ve větších sériích nebo tisk velkých dílů ze základních i pokročilých materiálů. Zařízení určené pro náročné vytížení a aplikace.
3D tiskárny Stratasys řady F123 3D tiskárny pro kancelář se špičkovými výstupy
efektivní řešení pro přesný tisk malých a středních prototypů i konečných dílů. Snadná obsluha, provoz v kanceláři nebo ve škole. Výběr z řady materiálů.
3D tiskárny Stratasys řady F123CR 3D tiskárny pro tisk z kompozitů
tisk dílů z kompozitních materiálů včetně příměsi karbonu, termoplastů, ideální pro výrobu přípravků, nástrojů a pevných dílů.

KDE SE VYUŽÍVAJÍ FDM 3D TISKÁRNY STRATASYS

FDM TECHNOLOGIE V PRŮMYSLU

FDM technologie 3D tisku Stratasys mají široké uplatnění při výrobě nástrojů, prototypů, přípravků, vzorků i finálních dílů.

Unikátní je široká nabídka stavebních materiálů. Ty nabízejí možnost tisku dílů s různými fyzikálními vlastnostmi, které lze zvolit podle určení dílu. Lze vyrábět pružné díly, samozhášivé, extrémně pevné s příměsí karbonu a řadu dalších.

U průmyslových 3D tiskáren navíc nedochází k problému, který je častý u stolních tiskáren a nazývá se "stringování", kdy vlákno, kterým je tvořen tištěný objekt, není správně nanášeno a vytváří tak nežádoucí smyčky nebo vlákna, která spojují různé části tištěného objektu. Tyto tiskárny obvykle mají více pokročilé funkce a kontroly, které mohou pomoci tento problém minimalizovat a jsou navrženy tak, aby zvládaly velké objemy tisku a vyžadují minimální zásah člověka. Mají často více trysek, sofistikované systémy kontroly kvality a jsou schopny tisknout s vysokou rychlostí a přesností.

Dlouhodobě se využívají při výrobě prototypů i sériové výrobě v řadě průmyslových odvětví. Od škol až po velmi náročná odvětví jako je letectví.

Načítám